آخرین خبرها

بایگانی نویسنده: دکتر حشمدار

در صورتی که شوهرم با یک خانم وارد خانه شد مجازات این کار چیست ؟

سوال: در صورتی که شوهرم با یک خانم وارد خانه شد میتوانم با ۱۱۰ تماس بگیرم که وارد خانه شوند ؟آیا پرونده تشکیل میدهند ؟و مجازات این کار چیست ؟ پاسخ: بله میتوانید با پلیس 110 تماس بگیرید.مامور پلیس به همراه جنابعالی وارد منزل شده و مراتب را صورتجلسه نموده و به دادسرا ارجاع مینماید..اگر رابطه همسرتان و خانم مذکور ... بیشتر بخوانید »

نتایج آزمون کارشناسان رسمی دادگستری اعلام شد

لطفا بر روی لینک ذیل کلیک نمایید کارشناسان رسمی دادگستری      جهت مشاهده کلیه فرمهای قضایی کلیک نمایید. مشاوره رایگان قضایی کلیه شهروندان ایرانی داخل وخارج ایران می توانند در طول شبانه روز(۲۴ ساعت) با شماره های ذیل جهت دریافت مشاوره قضایی رایگان اقدام نمایند. ۰۹۱۲۱۹۰۰۵۰۰ پاسخگوی تلفنی و  تلگرامی به زبان فارسی ، عربی و انگلیسی بیشتر بخوانید »

ایا مشخص میشه که تا قبل نامزدم با کسی بودم ؟

سوال: سلام.تورو خدا زود جوابمو بدین من دوران مجردی متاسفانه ناخواسته با۵ نفر رابطه داشتم،و الان یک سال با نامزدم هستم و رابطه دارم که حالا نامزدم اصرار میکنه بریم پزشک قانونی میخواد بدونه فقط با خودش بودم یا نه ایا مشخص میشه که تا قبل نامزدم با کسی بودم ؟   پاسخ: خیر علم پزشکی توانایی تشخیص شرکای جنسی ... بیشتر بخوانید »

آیا می توان چک سفید امضاء از شوهری که خیانت کرده را در صورت طلاق به اجرا گذاشت ؟

سوال: بنده از همسرم  به بهانه خرید لوازم منزل چک سفید امضا گرفتم می خواهم بدانم حالا که متوجه شدم شوهرم به من خیانت می کند در صورت طلاق می توان چک را به اجرا گذاشت آیا او می تواند چک را باطل کند 2-و سوال دیگر اینکه برگه سفید امضا هم از شوهرم دارم چطور می توانم مالکیت اموالش ... بیشتر بخوانید »

زنی که شوهرش فوت شده می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد؟

سوال: با سلام زنی که شوهرش فوت شده می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد؟! درصورت داشتن زن اول شوهر فوت شده که او نیز (زن اول) فوت شده است قبل از شوهر او می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد و حق تقدم باتقدم با زن اولی که فوت شده است یا زن دومی که زنده و ... بیشتر بخوانید »

آیا کسی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد می شود ایرانی است؟

فرزندان متولد شده در ایران ناشی از ازدواج زن ایرانی و مرد تبعه خارجی هرچند با اجازه دولت باشد در حال حاضر ایرانی محسوب نمی شوند و شناسنامه و کارت ملی برای آن ها صادر نمی شود. تهیه شده در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به قلم : دکتر حشمدار …………………………….. نکته :  جهت مشاهده کلیه فرمهای قضایی ... بیشتر بخوانید »

حکم قانونی مهریه های عجیب چیست؟ مهریه یک کیلو بال مگس

در سال 86 پرونده طلاقی در شعبه 264 خانواده تهران به جریان افتاد که مهریه یک کیلو بال مگس بود! این نوع  مهریه ها مورد قبول نیست و قاضی مطابق ماده 1100 قانون مدنی شخصا مهریه ای را تعیین می کند.       تهیه شده در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به قلم : دکتر حشمدار …………………………….. ... بیشتر بخوانید »

اگر مادر ازدواج کند حضانت او ساقط می شود؟

بر طبق ماده1170 قانون مدنی اگر مادر در زمانی که حضانت طفل با او است ازدواج نماید خواه فرزند دختر باشد یا پسر حضانت از او به تقاضای شوهر سلب می شود. در این راستا زوج می تواند با تقدیم دادخواست سلب حضانت فرزند مشترک را از مادر پس بگیرد و حضانت را از او سلب نماید. بدیهی است که ... بیشتر بخوانید »

اگر مستاجری ملک را تخلیه نکرد، تکلیف چیست؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در پایان قرارداد اجاره ممکن است، پیش بیاید تخلیه کردن ملک توسط مستاجر است. قانون در این خصوص برای موجر چاره‌ای اندیشیده که حق خود را از مستاجری که قانون را زیر پاگذاشته، بگیرد.اجاره یک قرارداد موقت است. تعیین زمان یکی از شرایط صحت این قرارداد محسوب می‌شود و اگر مدت برای آن تعیین نشده ... بیشتر بخوانید »

مجازات زنای محصنه ( زن شوهردار و مرد مجرد) چیست؟

سوال: خانم بنده با مردی مجرد رابطه برقرار کرده پرینت اسمس و تماسهاشم گرفتم و کاملا  معلومه که رابطه بوده و قرار ازدواج گذاشته اند حکمش چیست؟ پاسخ: مرد صدضربه‌ شلاق‌ مي‌خورد وزن‌ سنگسار مي‌گردد.   سوال: )میخواستم بدونم رابطه نامشروع ،رابطه پیامکی یک فرد مجرد با یک زن شوهر دار میباشد؟ 2) محتوای پیامک در مورد مساعل جنسی باشه ... بیشتر بخوانید »

آیا یکی از مالکین میتواند ضمن استفاده از پشت بام موجب ایجاد آزار و اذیت برای مالکین دیگر شود؟

سوال : با سلام و خسته نباشید بنده در یک ساختمان 5 طبق در طبقه ی 5 سا کن هستم ساکنین طبقات دیگر از پشت بام برای بازی کودکانشان و پخت پز غذا در پشت بام. استفاده می کنند که موجب اذار و سلب اسایش. ایجاد سر و صدا می شوند و همچنین از پشت بام به عنوان انباری استفاده ... بیشتر بخوانید »

سوءاستفاده از فیلم و عكس‌های خصوصی و خانوادگی افراد چه جرمی دارد؟

سوءاستفاده از فیلم و عكس‌های خصوصی و خانوادگی افراد یكی از جرایم قابل توجه كنونی به شمار می‌رود كه بخشی از پرونده‌های محاكم قضایی و نیروی انتظامی را به خود اختصاص داده است. به طور معمول تبهكاران پس از دستیابی به اطلاعات موجود در تلفن‌های همراه یا رایانه افراد، با تهدید به انتشار تصاویر و اطلاعات شخصی، نقشه اخاذی و ... بیشتر بخوانید »

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسان ساختمان چیست؟

مسئولیت‌های مهندسان ساختمان در ارائه خدمات حرفه‌ای و انجام دادن وظایف خود، موضوع بسیار مهمی است که در کشور ما تاکنون آن چنان که شایسته است، مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و تبیین نشده است. در کنار این ضعف، پوشش‌های بیمه‌ای مناسب برای مهندسان و خدمات مهندسی ساختمان نیز به طور مطلوب برای این حرفه مندان معرفی نشده است. ... بیشتر بخوانید »

نحوه تشکيل پرونده و طرح شکايت در شوراي انتظامي سازمان نظام مهندسی

تمامي اشخاص حقيقي و حقوقي، اعم از صاحبکار، زيان‌ديده از تخلف، دستگاه‌ها و سازمان‌هاي دولتي و وابسته به دولت يا غيردولتي، نهادهاي انقلاب اسلامي‌، شـهـرداري‌هـا و مـؤسسات عمومي‌و به طور کلي همه اشخاصي که در مورد هر يک از اعضاي نظام مهندسي استان يا دارنده پروانه اشتغال شکايتي در زمينه تخلفات انضباطي، انتظامي ‌و يا حرفه‌اي آنها داشته باشند، مي‌توانند ... بیشتر بخوانید »

تعهدات و تخلفات عمدی و غیر عمدی مهندس ناظر از دیدگاه حقوق مهندسی چیست؟

تعهدات و تخلفات عمدی و غیر عمدی مهندس ناظر که ناشی از عدم رعایت نظامات دولتی و آئین نامه ها و مقررات مربوطه به آن از جمله آئین نامه مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۷۴/۱۲/۲۲ از ناحیه مهندس ناظر ساختمان می باشد به دو دسته تقسیم می شوند: تخلفات عمدی مهندس ناظر که ناشی ... بیشتر بخوانید »

يك شب زندان به دليل شرب خمر سوء سابقه حساب ميشود؟

سوال: ايا يك شب زندان رفتني كه در ان جا انگشت نگاري هم شده ام و كلا اولين سابقه ام بوده برايم سو سابقه حساب ميشود ؟  البته فعلا قاضي حكمي نداده و به وسيله وسيقه ازاد هستم پاسخ: خیر هیچ سوء پیشینه موثری برای شما ایجاد نشده است ولی در صورتیکه حکم صادر شود در سابقه کیفری شما درج ... بیشتر بخوانید »

پروفایل ژنتیکی ۵۰ هزار نفر از مجرمان سابقه دار تهیه و در بانک ذخیره شده است

احمد شجاعی با اشاره به اینکه بانک اطلاعات ژنتیک در ده مرکز فعال است، گفت: درحال حاضر پروفایل ژنتیکی ۵۰ هزار نفر از مجرمان سابقه دار تهیه و در بانک ذخیره شده است و منجر به کشف سریع جرائم و درنهایت پیشگیری از وقوع جرم خواهد بود. وی با بیان اینکه هرساله اطلاعاتی وارد بانک ژنتیک می‌شود و نیازمند اعتبارات ... بیشتر بخوانید »

یا حکم مقرر در ماده ۴۸۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۱/۲/۹۲ در مورد مهلت پرداخت دیه شامل پرونده های قبل از تصویب قانون می گردد یا خیر؟

سوال: یا حکم مقرر در ماده ۴۸۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۱/۲/۹۲ در مورد مهلت پرداخت دیه شامل پرونده های قبل از تصویب قانون می گردد یا خیر؟ آیا مواد ۱۰ و ۱۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۱/۲/۹۲ شامل حدود و قصاص و دیات می شود یا نه؟ آیا تبصره ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی شامل خود این قانون نیز ... بیشتر بخوانید »

ضوابط و مقررات شهرسازی در قراردادهای پیمانکاری ساختمانی

ضوابط و مقررات شهرسازی که پیمانکاران باید آن را در پروژه های ساختمانی رعایت کنند , به چند دسته تقسیم گردد : 1. مدارک لازم جهت تشکیل پرونده ساختمانی مدارک لازم جهت تشکیل پرونده ساختمانی عبارتند از : الف) ارائه تقاضا به وسیله مالک و یا وکیل قانونی وی . ب) در صورتی که تقاضا از طرف شرکت یا سازمانی ... بیشتر بخوانید »

حكم قانون نسبت به تخلف احداث بناي غير مستحكم چیست؟

در مورد استحكام بنا به رغم تمام اهميتي كه دارد و با وجود خطرات ناشي از عدم رعايت موازين راجع به استحكام ، بخصوص در مورد ساختمان هاي مهم، تا آخرين اصلاحات قانوني كه در تبصره هاي ذيل ماده ۱۰۰ قانون شهرداري وسيله شورأي انقلاب بعمل آمد، در قوانين ذيربط، نشاني نمي بينيم چنانچه سئوال شود موارد تشكيل پرونده و ... بیشتر بخوانید »

کدام پنجره‌ها در ساختمانها غیرقانونی باز شده است؟

باید دید ماده ۱۳۳ قانون مدنی چگونه در طرح‌های شهرسازی و رویه‌های معمول در صدور پروانه ساختمان رعایت می‌شود؟ با نگاهی به چگونگی اجرای این ماده در عمل می‌فهمیم که احداث کدام پنجره ممنوع بوده است و کدامیک قانونی. با مشاهده رویه‌های موجود متوجه می‌شویم که اگر بین خانه متقاضی و خانه مجاور معبری باشد، مثل اینکه دو خانه در ... بیشتر بخوانید »

دارایی زن و شوهر بعد از طلاق چگونه تقسیم می‌شود؟

یکی از مباحثی که پس از طلاق در خصوص حقوق مالی زوجه مطرح می‌شود، وضعیت تقسیم دارایی‌های مشترک است. ماده 1118  قانونی مدنی ایران، استقلال مالی زن از شوهر را به رسمیت شناخته است؛ این ماده مقرر می‌دارد: «زن مستقلاً می‌تواند در دارایی خود هر تصرفی را که می‌خواهد بکند»  این ماده نشان می‌دهد قانون ایران که از منابع فقهی ... بیشتر بخوانید »

مراحل انجام کار ثبت اختراع چگونه است؟

توجه: تسلیم اظهارنامه اختراع تنها از طریق الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت اختراع می توانند از طریق این آدرس http://ip.ssaa.ir/Patent/New.aspx  اظهار نامه خود را تسلیم اداره اختراع نمایند. ثبت اظهارنامه اختراع توجه : دقت شود که اظهارنامه ثبت اختراع تکمیل شود و چه بسا اختراعاتی به اشتباه در قسمت اظهارنامه طرح صنعتی تکمیل و ارسال شده است ومتقاضی ... بیشتر بخوانید »

خودرو در چه تخلفاتی توقیف می‌شود؟

سوال: خودرو در چه تخلفاتی توقیف می‌شود؟ پاسخ: رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان، موارد توقیف خودرو طبق قوانین را تصادفات منجر به جرح فوت، دستور مقام قضایی،نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث ، عدم پرداخت،جریمه ده میلیون ریالی خودرو در پایان مهلت یک‌ماهه پس از ابلاغ به مالک،ارتکاب همزمان دو تخلف ، هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا، تجاوز ... بیشتر بخوانید »

حدود یکسال پیش یکدستگاه خودرو با وام هایی که به نام خودم است برای همسرم خریدم..

سوال: چگونه از کارفرما برای رد نکردن بیمه شکایت کنم؟   پاسخ: مراجعه به واحد نامنویسی شعبه که کارگاه مورد نظر اشتغال درآن در محدوده شعبه مذکور قرار داشته و ارائه درخواست ادعای سابقه و تکمیل فرمهای مربوطه . مدارک مورد نیاز جهت ادعای سابقه افراد : بخش اول: مدارک هویتی مدعی اصل و کپی شناسنامه اصل و کپی کارت ... بیشتر بخوانید »

دیه اعضای مختلف بدن بطور کامل و بصورت تشریحی در سال ۱۳۹۷

نرخ دیه برای سال 97 ، 231 میلیون تومان برای ماه های غیر حرام، و 308 میلیون تومان برای ماه های حرام می باشد معیار محاسبه دیه در اسلام علاوه بر 100 شتر، موارد دیگری را هم شامل می‌شود که عبارتند از 100 گاو، یک هزار گوسفند، 200 حلّه، یک هزار دینار و 10 هزار درهم یک ده هزارم: 23/100 ... بیشتر بخوانید »

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال. اللّهُمَّ اهدِنا هُدَی المُهتَدین وَارزُقنَا اجتِهادَ المُجتَهِدین.(۱)  تبریک عرض میکنم به همه‌ی هم‌میهنان عزیز در هر نقطه‌ی کشور و هر نقطه‌ی جهان، و همین‌طور به همه‌ی ملّتهایی که نوروز را گرامی میدارند. بخصوص تبریک عرض میکنم به خانواده‌ی معزّز ... بیشتر بخوانید »

آیا پیشنهاد ازدواج به صورت تلفنی جرم محسوب می شود؟

سوال: بنده جوانی مجرد هستم اگر برای ازدواج واشنایی  به خانومی مطلقه پیام بدهم  و ایشان به سوالات من به جهت اینکه فکر میکنن مزاحم هستم  جواب ندهند ومدام بگویند چه کسی شماره منو به شما داده و فقط شماره تماس مادرشونو به من بدهند برای هماهنگی  ومن شماره مادرشونو دارم- ایا میتواند به جرم مزاحمت تلفنی شکایت کندو بگوید ... بیشتر بخوانید »

آیا افت قیمت خودرو حاصل از تصادف از طریق دادگاه قابل مطالبه است؟

سوال: با سلام بنده ماشین ۲۰۶ مدل ۸۶ دارم که بی رنگ بوده و به دلیل تصادف جلوی ماشین ضربه خورده با این شرایط که من زیان دیده هستم و ماشینم رنگ نداشته مقصر باید افت قیمت ماشینمو بهم بده در ضمن پلیس گزارش خود رو داده ولی گفته چون خصارت بالای ۶ میلیون نیست کروکی نمیخاد حالا من با ... بیشتر بخوانید »

با سلام با توجه به تصویب قانون جدید مواد مخدر برای 60گرم هرویین چه میزان حبسی می دهند ایا میزان حبس ها هم کاهش پیدا میکند؟

پاسخ: در ماده واحده این طرح آمده است: کلیه جرائم مواد موضوع ماده ۴ این قانون مشروط بر اینکه بیش از ۵۰ کیلوگرم باشد و مواد موضوع ماده ۸ این قانون مشروط بر اینکه بیش از ۲ کیلوگرم باشد و در خصوص سایر جرایم موضوع ماده ۸ در صورتی که بیش از ۳ کیلوگرم باشد، اجرای این بند نسبت به ... بیشتر بخوانید »

تفاوت حمل 1 لیتر مشروب خارجی و 1 لیتر مشروب ایرانی در مجازات چیست؟

پاسخ: مجازات حمل مشروب خارجی علاوه بر ضبط کالا به 6 ماه تا دو سال حبس، جزای نقدی معادل 10 برابر ارزش کالا و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق است. و مجازات حمل مشروب ایرانی 3 ماه تا 1 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و از 1 میلیون و پانصد هزار تا 6 میلیون ریال جزای نقدی ... بیشتر بخوانید »

آیا به وسیله چندشاهد دروغی میتوان کسی رامتهم به خیانت در امانت کرد?

به دلیل آن که شهادت در امور کیفری محدودیت مذکور در آیین دادرسی مدنی را ندارد و از سوی دیگر، رابطه امانی قراردادی نیز مشمول جرم خیانت در امانت می گردد، از این رو، مراجع کیفری می توانند برای اثبات رابطه امانی قراردادی به هر دلیل قابل استشهادی استناد کنند تا جرم خیانت در امانت را اثبات نمایند. مشاوره رایگان ... بیشتر بخوانید »

مجازات ضرب و جرح با استفاده از چاقو چیست؟

هر کس به وسيله چاقو يا هر نوع اسلحه ديگر تظاهر يا قدرت‌نمايي کند، يا آن را وسيله مزاحمت اشخاص يا اخاذي يا تهديد قرار دهد يا با کسي گلاويز شود در صورتي که از مصاديق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.   مشاوره رایگان قضایی کلیه شهروندان ... بیشتر بخوانید »

آیا پس از سقط جنین (جنین مرده بوده در اصل) از طریق آزمایش خون دختر (مادر) می‌توان ثابت کرد که پدر جنین سقط شده چه کسی است؟ اگر این امکان وجود دارد تا چند ماه این آزمایش قابل انجام است و می توان پدر جنین سقط شده را شناسایی کرد؟

سوال: آیا پس از سقط جنین (جنین مرده بوده در اصل) از طریق آزمایش خون دختر (مادر)  می‌توان ثابت کرد که پدر جنین سقط شده چه کسی است؟ اگر این امکان وجود دارد تا چند ماه این آزمایش قابل انجام است و می توان پدر جنین سقط شده را شناسایی کرد؟ پاسخ: خیر در صورتیکه جنین سقط شده باشد دیگر ... بیشتر بخوانید »

سقط جنین توسط قرص ایا از طریق پزشکی قانونی قابل تشخیص است و تا چه زمانی پس از سقط قابل تشخیص هست و قابل اثباته؟؟

پاسخ: بله ، سقط جنین در هر مرحله ای باشد قابل تشخیص در پزشکی قانونی می باشد. و اگر بدون مجوز صورت گرفته باشد جرم محسوب و مجازات خواهد داشت. بیشتر بخوانید »

آیا بارداری نا مشروع و سقط جنین دو ماهه بعد از گذشت دو سال برای پزشک قانونی قابل تشخیص است ؟

پاسخ: در معاینات پزشکی قانونی روابط نامشروع هم مشخص می شوند به راحتی . همچنین بارداری و سقط جنین هم به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.   لطفا جهت مشاهده مجموعه پاسخ های سوالات هموطنان از سامانه قضایی کلیک نمایید. مشاوره رایگان قضایی کلیه شهروندان ایرانی داخل وخارج ایران می توانند در طول شبانه روز(۲۴ ساعت) با شماره های ذیل ... بیشتر بخوانید »

با سلام و عرض خسته نباشید..میخواستم بپرسم سقط جنین توسط قرص ایا از طریق پزشکی قانونی قابل تشخیص است و تا چه زمانی پس از سقط قابل تشخیص هست و قابل اثباته؟؟

پاسخ: بله ، سقط جنین در هر مرحله ای باشد قابل تشخیص در پزشکی قانونی می باشد. و اگر بدون مجوز صورت گرفته باشد جرم محسوب و مجازات خواهد داشت. بیشتر بخوانید »

نمونه دادخواست توقیف مهریه(تامین خواسته)

خواهان : خوانده : وکیل یا نماینده قانونی  : تعیین خواسته و بهای آن : صدور قرار تامین خواسته نسبت به مهریه به نرخ روز طبق ماده 17 ق ا د م و 115 ق ا د م دلایل و منضمات دادخواست : کپی شناسنامه و عقدنامه ریاست محترم دادگاه خانواده : احتراما به عرض می رساند نظر به اینکه ... بیشتر بخوانید »

اعتراض به قرار تامین خواسته در دادگاه

ماده ۱۱۶ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ با اصلاحات بعدی: ماده ۱۱۶ ـ قرار تامین به طرف دعوا ابلاغ می شود، نامبرده حق دارد ظرف ده روز به این قرار اعتراض نماید. دادگاه در اولین جلسه به اعتراض رسیدگی نموده و نسبت به آن تعیین تکلیف می نماید. قرار تامین خواسته به طور کلی در قانون آیین دادرسی مدنی ... بیشتر بخوانید »

اعمال قاعده درأ (ماده ۱۲۰ تا ۱۲۱ قانون مجازات اسلامی)

مبحث ششم ـ اعمال قاعده درأ ماده ۱۲۰- هرگاه وقوع جرم یا برخی از شرایط آن و یا هریک از شرایط مسؤولیت کیفری مورد شبهه یا تردید قرار گیرد و دلیلی بر نفی آن یافت نشود حسب مورد جرم یا شرط مذکور ثابت نمی شود. ماده ۱۲۱- در جرائم موجب حد به استثنای محاربه، افساد فی الارض، سرقت و قذف، ... بیشتر بخوانید »

توبه مجرم (ماده ۱۱۴ تا ۱۱۹ قانون مجازات اسلامی)

مبحث پنجم ـ توبه مجرم ماده ۱۱۴- در جرائم موجب حد به استثنای قذف و محاربه هرگاه متهم قبل از اثبات جرم، توبه کند و ندامت و اصلاح او برای قاضی محرز شود، حد از او ساقط می گردد. همچنین اگر جرائم فوق غیر از قذف با اقرار ثابت شده باشد، در صورت توبه مرتکب حتی پس از اثبات جرم، ... بیشتر بخوانید »