آخرین خبرها

قانون

مجازاتهای جایگزین حبس (ماده ۶۴ تا ۸۷ قانون مجازات اسلامی)

فصل نهم ـ مجازاتهای جایگزین حبس ماده ۶۴- مجازاتهای جایگزین حبس عبارت از دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی است که در صورت گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف با ملاحظه نوع جرم و کیفیت ارتکاب آن، آثار ناشی از جرم، سن، مهارت، وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم، وضعیت بزه دیده ... بیشتر بخوانید »

نظام آزادی مشروط (ماده ۵۸ تا ۶۳ قانون مجازات اسلامی)

فصل هشتم ـ نظام آزادی مشروط ماده ۵۸- در مورد محکومیت به حبس تعزیری، دادگاه صادر کننده حکم می تواند در مورد محکومان به حبس بیش از ده سال پس از تحمل نصف و در سایر موارد پس از تحمل یک سوم مدت مجازات به پیشنهاد دادستان یا قاضی اجرای احکام با رعایت شرایط زیر حکم به آزادی مشروط را ... بیشتر بخوانید »

دیه سایر منافع (ماده ۷۰۴ تا ۷۰۸ قانون مجازات اسلامی)

مبحث هفتم – دیه سایر منافع ماده ۷۰۴- جنایتی که به طور دائم موجب سلس و ریزش ادرار گردد، دیه کامل دارد و جنایتی که موجب ریزش غیردائمی ادرار گردد، موجب ارش است. ماده ۷۰۵- جنایتی که موجب عدم ضبط دائم مدفوع یا ادرار شود، دیه کامل دارد. ماده ۷۰۶- از بین بردن قدرت انزال یا تولید مثل مرد یا ... بیشتر بخوانید »

نظام نیمه آزادی (ماده ۵۶ تا ۵۷ قانون مجازات اسلامی)

فصل هفتم ـ نظام نیمه آزادی ماده ۵۶- نظام نیمه آزادی، شیوه ای است که بر اساس آن محکوم می تواند در زمان اجرای حکم حبس، فعالیتهای حرفه ای، آموزشی، حرفه آموزی، درمانی و نظایر اینها را در خارج از زندان انجام دهد. اجرای این فعالیتها زیر نظر مراکز نیمه آزادی است که در سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و ... بیشتر بخوانید »

تعلیق اجرای مجازات (ماده ۴۶ تا ۵۵ قانون مجازات اسلامی)

فصل ششم ـ تعلیق اجرای مجازات ماده ۴۶- در جرائم تعزیری درجه سه تا هشت دادگاه می تواند در صورت وجود شرایط مقرر برای تعویق صدور حکم، اجرای تمام یا قسمتی از مجازات را از یک تا پنج سال معلق نماید. دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری نیز پس از اجرای یک سوم مجازات می تواند از دادگاه صادرکننده حکم ... بیشتر بخوانید »

تخفیف مجازات و معافیت از آن (ماده ۳۷ تا ۳۹ قانون مجازات اسلامی)

فصل چهارم ـ تخفیف مجازات و معافیت از آن ماده ۳۷- درصورت وجود یک یا چند جهت از جهات تخفیف، دادگاه می تواند مجازات تعزیری را به نحوی که به حال متهم مناسبتر باشد به شرح ذیل تقلیل دهد یا تبدیل کند: الف- تقلیل حبس به میزان یک تا سه درجه ب- تبدیل مصادره اموال به جزای نقدی درجه یک ... بیشتر بخوانید »

قلمرو اجرای قوانین جزائی در زمان (ماده ۱۰ تا ۱۱ قانون مجازات اسلامی)

فصل سوم – قلمرو اجرای قوانین جزائی در زمان ماده ۱۰- در مقررات و نظامات دولتی مجازات و اقدام تأمینی و تربیتی باید به موجب قانونی باشد که قبل از وقوع جرم مقرر شده است و مرتکب هیچ رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل را نمیتوان به موجب قانون مؤخر به مجازات یا اقدامات تأمینی و تربیتی محکوم کرد ... بیشتر بخوانید »

قلمرو اجرای قوانین جزائی در مکان (ماده ۳ تا ۹ قانون مجازات اسلامی)

فصل دوم – قلمرو اجرای قوانین جزائی در مکان ماده ۳- قوانین جزائی ایران درباره کلیه اشخاصی که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند اعمال می شود مگر آنکه به موجب قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد. ماده ۴- هر گاه قسمتی از جرم یا نتیجه آن در قلمرو حاکمیت ایران واقع شود ... بیشتر بخوانید »

تعدد جرم (ماده ۱۳۱ تا ۱۳۵ قانون مجازات اسلامی)

فصل پنجم ـ تعدد جرم ماده ۱۳۱- در جرائم موجب تعزیر هرگاه رفتار واحد، دارای عناوین مجرمانه متعدد باشد، مرتکب به مجازات اشد محکوم می شود. ماده ۱۳۲- در جرائم موجب حد، تعدد جرم، موجب تعدد مجازات است مگر در مواردی که جرائم ارتکابی و نیز مجازات آنها یکسان باشد. تبصره ۱- چنانچه مرتکب به اعدام و حبس یا اعدام ... بیشتر بخوانید »

رهن مستعار چیست؟

به طوری که در عنوان مقاله ملاحظه می‌شود برای صورت‌پذیری مسأله مطروحه، یعنی “رهن مستعار” انعقاد دو عقد لازم است، زیرا عقد رهن، که عقدی تبعی است و از طرف راهن لازم و نسبت به مرتهن، جایز می‌باشد با استفاده از نتیجه عقد عاریه‌ای که قبلاً منعقد شده و عقدی جایز است منعقد می‌شود. به این ترتیب که مستعیر، مالی ... بیشتر بخوانید »

مجازات های جایگزین زندان (حبس) در قانون جدید چیست؟

بسمه تعالی تا قبل از تصويب قانون راجع به مجازات اسلامي مصوب سال ۱۳۶۱ سيستم قانوني ايران جرم محور بوده و نوع تقسيم بندي جرايم بر مبناي جرم طبقه¬بندي مي¬شد (منظور قانون مجازات عمومي) وليكن بعد از سال ۱۳۶۱ و تصويب قانون فوق¬الذكر و قانون مجازات اسلامي در سال ۱۳۷۰ از سيستم و رويه سابق فاصله گرفته و شايد به ... بیشتر بخوانید »

دانستنی های مرتبط با صدور چک بلامحل

بر اساس قانون صدور چک مصوب ۱۳۸۲ صدور چک بلامحل یعنی چکی که در تاریخ سر رسید امکان پرداخت نداشته باشد و دارنده آن با مراجعه به بانک صادر کننده مواجه با گواهی عدم پرداخت چک گردد ، جرم محسوب شده و صادر کننده چک بنا به مبلغ مندرج بر روی چک با مجازاتهایی از قبیل تا ۲ سال حبس ... بیشتر بخوانید »

تشریح قوانین مزاحمت و ممانعت از حق

تصرف عدوانی: متصرف عدوانی به شخصی اطلاق می گردد که مالی را از تصرف دیگری بدون اذن یا رضایت وی خارج می‌سازد و خودش به صورت غیر قانونی متصرف آن می‌گردد. بعنوان مثال مالکی مدتی در خارج از کشور سکونت داشته بعد از بازگشت به ایران متوجه می شود ملکش تحت تصرف شخصی قرار گرفته است که این تصرف مسبوق ... بیشتر بخوانید »

تفاوت ارتشاء و اختلاس در قانون چیست؟

اختلاس: به برداشت غیر قانونی اموال دولتی یا غیردولتی که توسط کارمندان و کارکنان دولت یا وابسته به دولت انجام می‌گیرد، گفته می‌شود.اختلاس گونه‌ای از کلاهبرداری محسوب می‌شود که بیشتر به صورت برنامه‌ریزی شده، منظم و پنهان و بدون رضایت و آگاهی دیگران انجام می‌پذیرد.  ارتشاء: رشوه از مادۀ رشو، چیزی را گویند که برای کارسازی ناحق به کسی بدهند و در اصطلاح، به مال ... بیشتر بخوانید »

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ هشتم اسفند ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۹/۱۲/۲۴ به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره  ۸۶۱/۴۲  مورخ ۱۳۹۰/۱/۱۷ مجلس شورای اسلامی واصل گردیده است. به پیوست جهت اجرا ابلاغ می گردد. ماده ۱: کلیه رانندگان،سرنشینان وسایل نقلیه، ... بیشتر بخوانید »

واخواهی چیست؟

واخواهی روشی است که به‌موجب آن‌، کسی که حکم غیابی علیه او صادر گردیده به آن اعتراض کند و همان دادگاه صادرکننده حکم به آن رسیدگی کرده و در مورد آن رأی مقتضی صادر کند. در حقوق کشورهایی مثل امریکا، انگلیس روش واخواهی وجود ندارد و احکام به‌ هر حال حضوری محسوب می‌شود؛ زیرا دراین کشورها موضوع دعوی از طریق خواهان به ... بیشتر بخوانید »

فرق فسخ نکاح و طلاق چیست؟

در عقد نکاح، طرفین یا یکی از آنها نمی‌توانند حق فسخی برای خود در نظر بگیرند، به عبارت دیگر عقد نکاح از عقود لازم است اما موارد محدودی در این زمینه وجود دارد. برخلاف سایر قراردادها، به عبارت دیگر عقد نکاح از عقود لازم است و مصلحت و ضرورت استمرار، دوام و ثبات خانواده نیز اقتضای این را دارد، اما ... بیشتر بخوانید »

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

نخستین اثر حقوقی قولنامه، تنظیم سند رسمی است؛ اعم از اینکه، آن را قولنامه (تعهد فروش) یا مبایعه‌نامه (سند فروش) بنامیم.قولنامه حاوی یک تعهد و قول است. هنگامی که خریدار و فروشنده قصد انجام معامله‌ای را دارند اما هنوز مقدمات لازم را فراهم نکرده‌اند، قراردادی منعقد کرده و در آن، دو طرف تعهد می‌کنند که معامله را با شرایط معین ... بیشتر بخوانید »

قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مصوب ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی

قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مصوب ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی شماره۷۳/۲۶۷۲۷                                                                                     ... بیشتر بخوانید »

«چک‌ برگشتی» با چه روش هایی وصول می شود؟

در صورتی که چک بنا به دلایلی، با گواهی عدم پرداخت از سوی بانک مواجه شود، دارنده‌ی چک برای مطالبه‌ی وجه آن و رسیدن به حقوق خود، از «چهار طریق» می‌تواند اقدام کند؛ ١- اقدام از طریق تقدیم شکایت کیفری با توجّه به قانون صدور چک با اصلاحات سال ۱۳۸۲، دارنده‌ی چک می‌تواند بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت از ... بیشتر بخوانید »

تفاوت قرارتامین کیفری و قرار نظارت قضایی چیست؟

قرار ، آن تصمیم قضایی را شامل میگردد که مقام قضایی صالح ( بازپرس ، دادیار ..به تصریح قانون جدید بازپرس ) در فرآیند تحقیقات مقدماتی و تحقیق پرونده و نیز در برخی موارد ، دادگاه در جریان رسیدگی و محاکمه صادر  می نماید.. که این تصمیم به تناسب  ناظر به شخص متهم ، سایر اشخاص ویا اموال ،میباشد. در ... بیشتر بخوانید »

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف

یکی از اساسی ترین نیازهای هر جامعه استقرار عدالت در آن است. در سایۀ عدالت نظام اجتماعی و امنیت بر جامعه حکمفرما شده و تلاش ها و حرکات ارزنده کشور به ثمر می رسد. و اصل ۱۵۶ و ۱۵۷ ق. اساسی نیز مؤکد این مطلب می باشد. تشکیلات قضایی نهادی است که به جرم یا تظلمات از بدو اتفاق تا ... بیشتر بخوانید »

ازدواج موقت در چه شرایطی انجام میشود؟

در حالت کلی ثبت ازدواج موقت لازم نیست مگر با توافق زن و مرد و یا باردار شدن زن ولی از آنجا که ثبت ازدواج دائم اجباری است و عدم ثبت برای مرد مجازات زندان در پی خواهد داشت، مردان به دو روش این ازدواج را ثبت می کنند یا اینکه به دادگاه مراجعه کرده و اجازه ازدواج مجدد را از دادگاه میگیرند که اگر مرد وکیل داشته ... بیشتر بخوانید »

الزام به تنظیم سند رسمی

یکی از مشکلاتی که به دنبال معامله (خرید و فروش) ملک خریداران را با مشکل مواجه میکند، خودداری فروشندگان از حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال است. این نقض تعهد در حالی است که غالبا فروشنده درصد بالایی از ثمن معامله (قیمت ملک) را دریافت نموده است و بعضا به دلایلی همچون ادعای بالا رفتن ارزش ملک و ... بیشتر بخوانید »

شرح کامل تصرف عدوانی و سوالات مرتبط به آن

تصرف چیست و در خصوص چه اموال به کار میرود؟ تصرف یعنی تحت سلطه در آوردن و تسلیط ید بر مال یا شی. عدوانی بودن یعنی اینکه بدون اجازه و یا مخالف و مغایر با قوانین موجود و از روی قهر و غلبه و زور. در صورتی که این دو با هم و به صورتی ترکیبی و از روی علم و ... بیشتر بخوانید »

فرزند شبهه چیست؟ آیا او از والدینش ارث می‌برد؟

ولد شبهه چیست؟ فرزندی که یکی از والدینش نداند زنا انجام داده‌اند، چه حکمی برای فرزند و والدین دارد؟ اگر پدر نداند زنا کرده چه حکمی دارد، آیا از او ارث می‌برد؟ اگر مردی با زنی از روی اشتباه[۱] و به گمان این که آن زن همسر اوست نزدیکی نموده و فرزندی از آنان متولد شود، به چنین فرزندی «ولد ... بیشتر بخوانید »

شهادت «ظنین»، «خصم» و «متهم» در دادگاه پذیرفته نیست. این عناوین شامل چه افرادی می‌شود؟

در منابع روایی، احادیثی وجود دارد که در آنها با ارائه معیارهایی در صدد بیان این مطلب است که گواهی چه افرادی را می‌توان در سیستم قضایی پذیرفت و شهادت چه افرادی مورد پذیرش نیست. یکی از همین روایات، «ظنین»، «متهم» و «خصم» را به عنوان گواهانی که شهادتشان پذیرفته نیست، معرفی کرده است: «سُئِلَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع عَمَّا ... بیشتر بخوانید »

اگر مردی که زن و بچه دارد، دختر باکره‌ای رو با وعده و وعید گول بزند و او را غیر باکره کند حکمش چیست و چه شرایطی نیاز است تا این حکم ثابت شده و اجرا شود؟

۱. ثابت شدن زنا یا به چهار مرتبه اقرار زنا کننده است که در ماده ۱۷۲ قانون مجازات اسلامی بدان تصریح شده است، یا به شهادت چهار شاهد مرد و در برخی موارد نیز کمتر از این نصاب، با شرایط خاص که در دو ماده ۱۹۹ و ۲۰۰ قانون مجازات به شرح زیر بیان شده است: ماده ۱۹۹ قانون مجازات ... بیشتر بخوانید »

چگونگی محاسبه دیه چشم در قانون مجازات اسلامی

دیه کامل ۲۱۰ میلیون می باشد ودر مورد دیه چشم باید گفت: ماده ۵۸۷ قانون مجازات اسلامی بیان می‌دارد: در آوردن و یا از بین بردن دو چشم بینا دیه کامل و هریک از آن ها نصف دیه دارد. چشم هایی که بینایی دارند در این حکم یکسانند هر چند میزان بینایی آن ها متفاوت باشد یا از جهات دیگر ... بیشتر بخوانید »

ترک تمکین و ترک انفاق چه تفاوتی باهم دارند و کاربرد آن کجاست؟

ترك انفاق بعنوان يكی از جرايم بر ضد حقوق و تكاليف خانوادگي در ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامي جرم‌انگاري و مجازاتي از سه ماه و يك روز تا پنج ماه حبس براي آن در نظر گرفته شده است. ‌ حسب مقررات اين ماده: <هركس با داشتن استطاعت مالي، نفقه زن خود را در صورت تمكين ندهد، يا از تأديه نفقه ... بیشتر بخوانید »

نرخ دیه سال ۹۶ +جزئیات

نرخ دیه سال ۹۶ در ماه های  حلال و حرام به شرح زیر است: دیه کامل :۲۱۰/۰۰۰/۰۰۰ یک ده هزارم:۲۱۰۰۰ یک هزارم:۲۱۰/۰۰۰ یک صدم:۲/۱۰۰/۰۰۰ نیم صدم:۱/۰۵۰/۰۰۰ یک دهم درصد:۲۱۰/۰۰۰ دو دهم درصد:۴۲۰/۰۰۰ سه دهم درصد:۶۳۰/۰۰۰ چهار دهم درصد:۸۴۰/۰۰۰ پنج دهم درصد:۱/۰۵۰/۰۰۰ شش دهم درصد:۱/۲۶۰/۰۰۰ هفت دهم درصد۱/۴۷۰/۰۰۰ هشت دهم درصد:۱/۶۸۰/۰۰۰ نه دهم درصد:۱/۸۹۰/۰۰۰ یک صدم دیه کامل :۲/۱۰۰/۰۰۰ دو درصد دیه:۴/۲۰۰/۰۰۰ ... بیشتر بخوانید »

زوج مكلف است تا نصف دارايي موجود خود را كه در ايام زناشويي با زوجه به دست آورده يا معادل آن را ، بصورت بلاعوض به زوجه منتقل نماید

طبق بند «الف» شرایط ضمن عقد مندرج درسند ازدواج ، چنانچه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخيص دادگاه ،  تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسری يا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، زوج مكلف است تا نصف دارايي موجود خود را كه در ايام زناشويي با زوجه به دست آورده يا معادل آن را ... بیشتر بخوانید »

اگر زن یک‌بار با شوهر رابطهٔ جنسی برقرار کند، دیگر نمی‌تواند برای دریافت مهریه از حق حبس استفاده کند

در قانون مدنی ایران در دو مادهٔ ۱۰۸۵ و ۱۰۸۶ به حق حبس برای زن اشاره شده، در مادهٔ ۱۰۸۵ آمده: «زن می تواند تا مهریه او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حالّ باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.» و در مادهٔ ۱۰۸۶: «اگر زن ... بیشتر بخوانید »

فرم قضایی :شکوائیه فردی که بر خلاف قانون حبس شده، و او شکایت نموده و ضابطین دادگستری شکایت مورد نظر را ترتیب اثر نداده است

  ریاست محترم دادسرای عمومی شهرستان …………..     با سلام   احترامأ به استحضار می رساند که این جانب …………… فرزند …………… ساکن …………… از خانم/آقای …………… فرزند …………… ساکن …………… شاکی هستم، زیرا نامبرده به عنوان ضابط دادگستری به شکایت این جانب بر علیه آقای …………… که مرا بر خلاف قانون حبس نموده است ترتیب اثر نداده است. ... بیشتر بخوانید »

شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟ توضیحات دقیق حقوقی و تجاری

شرکت چه فرقی با موسسه دارد با نگاه به لیست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مشاهده می‌کنید که علاوه بر هزاران شرکتی که ثبت شده، تعداد زیادی موسسه هم به چشم می‌خورد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟ در این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد که شرکت چه فرقی ... بیشتر بخوانید »

جهت دریافت رمز شخصی و دیگر خدمات پیام کوتاه و اطلاع از روند پرونده مطرح شده در دادگاه

با استفاده از این سامانه، شهروندان می‌توانند خدمات زیر را در ارتباط با پرونده خود، از طریق پیام کوتاه دریافت نمایند: • دریافت خلاصه پرونده • دریافت رمز پرونده • دریافت شعبه رسیدگی کننده و آدرس • مشاهده فهرست پرونده‌ها • ارسال پیشنهاد و یا انتقاد شهروندان جهت دریافت راهنمای استفاده از این سامانه، می‌توانند عدد صفر را به شماره ... بیشتر بخوانید »

چک در چه زمانی کیفری و در چه زمانی حقوقی است؟

چک در حالات ذیل کیفری است ۱- وقتی که چک وعده دار باشد: در واقع چک شبیه پول نقد است و هدف اولیه از ابداع چک که جایگزین مناسبی برای اسکناس باشد و وسیله ای برای پرداخت نقدی. بنابراین اگر چکی به تاریخ امروز یعنی روزی که صادر می شود باشد چک کیفری است ولی اگر تاریخ چک تاریخی به غیر ... بیشتر بخوانید »

در حقوق ایران سرقفلی به چه معناست ؟

یكی از تحولات بزرگ نظام های حقوقی و اقتصادی جهان،پذیرش و توسعه مالكیت های غیر مادی میباشد كه در دنیای امروزی در بین همه ملل متمدن رسوخ نموده است. انسانهای پیشین مالكیت را همواره منحصر به اشیا مادی می دانستند و برای آنها مالكیت های فكری و معنوی و سایر چهره های مالكیت غیر مادی مفهومی نداشت این قبیل مالكیت ... بیشتر بخوانید »

شرایط مادر شدن دختران مجرد

در این قسمت می خواهیم بگوییم دختران مجرد نیز می توانند مادر خوانده شوند ، زمزمه ها می گوید قانون قدیمی فرزندخواندگی، درحال اصلاح است و اگر طرح جدید توسط مجلس تصویب شود، راه برای واگذاری ۵۰ درصد کودکان تحت پوشش بهزیستی باز می شود؛ طرحی که نه تنها شرایط واگذاری فرزندان به متقاضیان را آسان تر می کند، بلکه ... بیشتر بخوانید »

نمونه فرم قضایی : شکوائیه در رابطه با سرقت جدی

  ریاست محترم دادسرای عمومی شهرستان ……………..   با سلام   احتراما به استحضار می رساندکه اینجانب………………فرزند…………….ساکن……………..از خانم/ اقای……………….فرزند……………ساکن…………….شاکی هستم زیرا نامبرده با توجه به دارابودن کلیه شرایط موجود در ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی وارد خانه اینجانب شده و مقداریک کیلو گرم طلاجات و مقداری زیادی از اثاثه زندگی ام را سرقت برده است .لذا از دادستان محترم تقاضای ... بیشتر بخوانید »

نمونه فرم قضایی: شکوائیه دررابطه با محاربه وافساد فی الارض

شکوائیه دررابطه با محاربه وافساد فی الارض   ریاست محترم دادسرای عمومی شهرستان ………………..   باسلام   احتراما به استحضار می رساند که اینجانب……………..فرزند……………ساکن………………از حانم/ اقای ………………..فرزند……………..ساکن………………شاکی هستم زیرا نامبرده با سلاح گرم یا سرد در جاده یا صحرا یا شهریا در بیرون ازشهر-شب یاروزبه این جانب حمله نموده و اموال اینجانب راغارت کرده است .لذاازدادستان محترم تقاضای تعقیب و ... بیشتر بخوانید »

نمونه فرم قضایی: شکوائیه علیه شخصی که عامدا موجبات فرارمتهم به قصاص را فراهم نماید درصورتی که متهم قانونا دستگیر یا زندانی شده باشد .

ریاست محترم دادسرای عمومی شهرستان …………   باسلام   احتراما به استحضار می رساند که اینجانب ……………….فرزند……….ساکن……………ازخانم/ اقای ………………….فرزند …………..ساکن ………… شاکی هستم. زیرا نامبرده عامدا موجبات فرار اقای …………………که محکوم به قصاص شده است و قانونا زندانی و دستگیر شده است را فراهم نموده است . لذا از دادستان محترم تقاضای تعقیب ومجازات کیفری متهم موصوف را طبق بند ... بیشتر بخوانید »

دانستنیهای سوء پیشینه و میزان دیه در سال ۱۳۹۶

درلغت سابقه هر چيز و هر امرى را گويند مانند سوابق مربوط به پيدايش صنعت نفت يا كشت نيشكر و قند و از اين مقوله است ((عدم سوء پيشينه)). در اصطلاحات حقوق ادارى اوراق مربوط به گذشته يك امرحاضر را كه در دست اقدام است گويند. اسم ديگر آن سابقه است.  ..قانون در مورد سابقه کیفری چه می گوید طبق ... بیشتر بخوانید »

شیوه اجرای ماد‌ه ۴۷۷ قانون جد‌ید‌ آئین د‌اد‌رسی کیفری رسید‌گی مجد‌د‌ به آرای خلاف شرع بیّن

اعاده دادرسی (Revision action-Recours de revision) هم در دادرسی کیفری و هم در دادرسی مدنی پیش بینی شده است. در اینجا فقط به اعاده دادرسی در دادرسی مدنی می پردازیم. مواد ۴۲۶ به بعد قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ناظر به این طریقه اعتراض به رای می باشد. اعاده دادرسی یکی از شیوه های فوق العاده ... بیشتر بخوانید »