آخرین خبرها

پروفایل ژنتیکی ۵۰ هزار نفر از مجرمان سابقه دار تهیه و در بانک ذخیره شده است

احمد شجاعی با اشاره به اینکه بانک اطلاعات ژنتیک در ده مرکز فعال است، گفت: درحال حاضر پروفایل ژنتیکی ۵۰ هزار نفر از مجرمان سابقه دار تهیه و در بانک ذخیره شده است و منجر به کشف سریع جرائم و درنهایت پیشگیری از وقوع جرم خواهد بود.

وی با بیان اینکه هرساله اطلاعاتی وارد بانک ژنتیک می‌شود و نیازمند اعتبارات هستیم از دولت خواست که با تخصیص اعتبارات، پزشکی قانونی قوی و مقتدری داشته باشیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: بانک هویت ژنتیک ایرانیان فعال است و به مرور زمان اطلاعاتش جامع و کامل می‌شود در بانک ژنتیک با دو طیف از افراد مواجه هستیم؛ مجرمان سابقه دار و مشاغل پرخطر که در حال حاضر پروفایل ژنتیکی ۵۰ هزار نفر از مجرمان سابقه دار وارد بانک شده است.

شجاعی با تاکید براینکه هرچه اطلاعات بانک جامع‌تر و کامل‌تر باشد، کاربردی‌تر خواهد بود ادامه داد: وارد کردن هویت همه مجرمان با سابقه دار در بانک به کشف جرم کمک خواهد کرد. موثر بودن این بانک بستگی به اطلاعات آن دارد هرچه ذخیره بالایی داشته باشد قوت و قدرت آن بیشتر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که اطلاعات کدام دسته از مجرمان بیشتر وارد بانک اطلاعات ژنتیک شده است، گفت:، چون تعداد مجرمین زیاد است کمیته‌ای تشکیل و هفت اولویت تعیین شده است که مجرمین آن جرایم نمونه شان گرفته و اطلاعات آن وارد و به مرور اولویت‌ها بیشتر می‌شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد: دراین راستا کسانی که کار‌های شرارت، قتل، راهزنی و هر نوع فعالیت مسلحانه و مجرمان سابقه دار و خطرناک دارند، گروه بندی شده اند و اطلاعات آن‌ها استخراج می‌شود؛ در مرحله بعد وارد مجرمین با جرائم سبک‌تر خواهیم شد.

شجاعی با تشریح اقدامات پزشکی قانونی کشور در حوادث دسته جمعی نیز خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی در حوادث دسته جمعی نقش بارزی را ایفا می‌کند اگر در شروع کار گروه‌هایی امدادی به کمک می‌آیند، اما همه پاسخگویی‌ها به دوش سازمان پزشکی قانونی است.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*