آیا علاوه بر دیه و ارش ناشی تصادف ، مصدوم و مجروح میتواند هزینه های معالجاتی خود را نیز مطالبه نماید ؟

بله نه تنها در خصوص شخص ثالث بلکه راننده مسبب حادثه نیز میتواند از شرکت بیمه گر مطالبه هزینه های معالجاتی خود را بنماید.
در ماده ۱ قانون فوق الذکر ، به تشریح و بیان معانی لغات مورد استفاده در این قانون پرداخته شده.

در بند الف ماده ۱ : تعریف خسارات بدنی را به صورت تعیین نمونه و مصداق تبیین داشته و از باب تمثیل در بیان مصداقهای خسارات بدنی ، دیه و ارش ناشی از هر نوع صدمه را بیان داشته و نیز به برخی صدمات از جمله شکستگی و نقص عضو و از کارافتادگی جزء و کل و نیز موقت و دایم بودن این آسیب ها اشاره کرده اما نکته مهم اینجاست که هزینه معالجات مصدوم را هم بر عهده شرکت بیمه گر نهاده .
باز امتیاز قانون در اینجاست که این هزینه را در غالب خسارت بدنی بیان داشته و نه در دسته بندی خسارت مالی .
امتیاز و تفاوت بوجود امده از این تقسیم بندی ، در محدودیت مالی مندرج در بیمه نامه هاست و مستحضر هستید که تکلیف شرکت بیمه گر در جبران خسارات بدنی از نظر مالی بالاتر از تعهد شرکت بیمه گر در جبران خسارات مالی است .
باز در ماده ۳۵ همین قانون بر الزام شرکتهای بیمه به پرداخت هزینه های معالجه تاکید نموده و شرطی بیان داشته و آن اینست که این موضوع مشمول قوانین دیگر نباشد.
البته پرداخت هزینه های درمانی توسط شرکت بیمه گر در تبصره ۳ ماده ۱ قانون بیمه اجباری وسایل نقلیه موتوری مصوب ۱۳۸۷ نیز به تصریح پیش بینی شده بود.
نکته جالب توجه در اینجاست که بر اساس ماده ۳۵ این قانون ، حتی راننده مسبب حادثه نیز میتواند از بیمه نامه وسیله نقلیه تحت تصرف خود ، در راستای اخذ هزینه های معالجاتیش که در اثر حادثه بوجود امده استفاده نماید .

انتشار توسط 8 تم