آخرین خبرها

پاسخ سوالات شما

داشتن رابطه نا مشروع همسرم با صاحب کارش با فایل صوتی اثبات میشود؟

سوال:چگونه میتوان یک فایل صوتی مکالمه بین زوجه و صاحبکار مشترکمون رو که دراین مکالم ضمن صحبتهای عاشقانه که بین دونفرشون گفته میشه وحکایت از رابطه نامشروع جنسی با زوجه را داشته وحتی بگفته زوجه من که مثل گذشته ماچ وبوسه از همه جات میکنم لپاتو فشار میدم اونجاتو گاز ... بیشتر بخوانید »

چگونه پارگی پرده بکارت را درعقد موقت ثابت کنم؟

سوال:سلام من باکره بودم و به دلیل فوت پدرم اجازه داشتم عقد موقت بکنم،در دفتر رسمی عقد موقت شدم بعد دوسال متوجه شدیم ناخواسته پرده بکارتم پاره شده حالا شوهرم که متاهل هم هستن میگه که من عمدی نبوده و نمیخواد با من ازدواج دائم کنه میگه از اول قول ... بیشتر بخوانید »

ارسال عکس برهنه در تلگرام چقدر مجازات دارد؟

سوال: مدتی پیش در تلگرام دختری از من تقاضای عکس برهنه ام را کرد و من هم برایش فرستادم. سپس تقاضای فیلم مستهجن برهنه از من کرد و من نیز برایش فرستادم. او هم برایم 2 عکس معمولی خود را فرستاد. سپس گفت که از من شکایت می کند یا ... بیشتر بخوانید »

لواط با زور در مدرسه چقدر مجازات دارد؟

سوال: سلام با یکی دوست شدم داخل مدرسع کع قبلا با چند نفر عمل دخول داشتع و فاعل بودع یع اتوهایی ازم دارع کع تهدیدم میکنه و ابرومو میخاد ببرع وین قضیع رو مدیر و مشاور مدرسمون میدوننن و با خبرن چند روزیع کع میگع باید فیلم از باسنت برام ... بیشتر بخوانید »

حکم ادعای حیثیت شکایت تجاوز به عنف چیست؟

سوال: یک پسر از من شکایت کرده است که من ایشان را مورد ضرب و شتم قراردادم و اغفال کردم و از من شکایت برای ضرب و شتم و تجاوز به عنف را کرده است و در پزشک قانونی چیزی ثابت نشده و قاضی من را درمورد پرونده ضرب و ... بیشتر بخوانید »

آیا پزشک قانونی میتواند تشخیص دهد که یک پسر در کودکی بارها مورد تجاوز قرار گرفته است؟

سوال: آیا پزشک قانونی میتواند تشخیص دهد که یک پسر در کودکی بارها مورد تجاوز قرار گرفته است؟ پاسخ: در صورتیکه چند سال نیز از تجاوز به کودک گذشته باشد توسط پزشکی قانونی مشخص خواهد شد لذا مشخص نمیباشد که توسط چه کسی تجاوز انجام شده است. در صورت نیاز ... بیشتر بخوانید »

حق پدر برای ممنوع الخروجی دختر مجرد بالای 18 سال چگونه میباشد؟

سوال: دختر 30 ساله مجردی هستم که برای گردش میخوام برم ترکیه بهمراه برادرم. آیا اذن ولی لازمه؟؟ پاسخ: با توجه به اینکه به سن قانونی رسیده اید لذا میتوانید از کشور خارج شوید و نیازی به اذن پدر نمیباشد. سوال: سلام. خانمی 28 ساله هستم که هنوز ازدواج نکرده ... بیشتر بخوانید »

ممنوع الخروجی برای زنی که شوهر دارد و پدرش فوت کرده است توسط جد پدری امکان پذیر است؟

سوال: ممنوع الخروجی برای زنی که شوهر دارد و پدرش فوت کرده است توسط جد پدری امکان پذیر است؟ پاسخ: خیر فقط شوهر ایشان میتوانند زن را ممنوع الخروج کنند نه جد پدری. در صورت نیاز به مشاوره تلفنی قضایی رایگان ، همه روزه   از ساعت سه بعدازظهر تا هفت ... بیشتر بخوانید »

اگر جهیزیه موجود باشد میتوان پول آنرا گرفت؟

سوال: در عقد نامه نوشته شده جهیزیه معادل 20میلیون تومان توسط زوجه خریداری شده حالا بعد از 6 ماه زندگی مشترک زوجه درخواست استرداد نقدی جهیزیه داده وشورای حل اختلاف رای به پرداخت 20میلیون کرده درصورتی که همه وسایلش صحیح وسالم موجوده حالا من میخوام بدونم این حکم درسته؟واگه اعتراض ... بیشتر بخوانید »

تکلیف هدیه های نقدی ازدواج چیست؟

سوال: سلام، همسر بنده با هدیه های نقدی عروسی برای خودش خودرو خریده . با توجه به اینکه لیست دقیق هدایا موجود است و اکثرا از طرف بستگان من داده شده چگونه میتوانم حق خود را بگیرم؟ پاسخ: برای استرداد هدایا در صورتیکه متعلق به شما میباشد باید حتما فاکتور ... بیشتر بخوانید »

عوض کردن قفل خانه توسط زوجه و بردن وسایل شخصی تبعاتی دارد؟

سوال: سلام خواهر من حدود یکسال هست که ازدواج کرده و توی این یک سال هروقت بحثی بین خودش و شوهرش اتفاق میفتاده، شوهرش فورا به پدرش می گفته و دخالت های پدرشوهرش همیشه اوضاع رو بدتر کرده. حتی چند جلسه هم برای حل این مشکل پیش مشاور رفتن ولی ... بیشتر بخوانید »

شکایت ازاله بکارت با انگشت چه شرایطی دارد؟

سوال:سلام.بنده 2 سال پیش با دختری ارتباط داشتم.طی این ارتباط با انگشت من بکارت دختر از بین رفت.شاهدی در محل حضور نداشت.ایا از طریق پیام های بعد از رابطه میتواند به دادگاه اثبات کند؟   پاسخ: پیامک فقط به عنوان اماره محسوب خواهد شد و بستگی به این دارد که ... بیشتر بخوانید »

اثبات رابطه نامشروع با اسکرین شات موبایل چگونه میباشد؟

سوال: زوجه تعدادي اسكرين شات از تلگرام زوج گرفته (آن هم با گوشي موبايل خودش از روي صفحه گوشي زوج عكس گرفته) و پرينت نموده است كه در آن مدعي شده زوج رابطه نامشروع داشته و جهت اثبات ادعاي خود، زوجه پدرش را وادار به شهادت در محضر دادگاه نموده ... بیشتر بخوانید »

تغییر معدل در کپی لیسانس چقدر مجازات خواهد داشت؟

سوال: با سلام بنده چند سال پیش با هزاران مشکل آشنایی بعلت نیاز به کار پیدا کردم و ایشان گفت یک شغل برایت دارم ولی از مدرکت کپی بگیر و معدلت رو اضافه کن (در کپی) من هم از مدرک دانشگاهی لیسانس کپی گرفتم و معدلم رو در کپی 2 ... بیشتر بخوانید »

آیا رابطه نامشروع شوهرم که مربوط به ۱۰ روز قبل است قابل اثبات است؟

سوال: با سلام ، توسط دوربین مداربسته منزلم متوجه شدم روز ۲۳ شهریورماه خانم مطلقه ای که در حقیقت دوست دختر یکی از اقوام شوهرم هست ، با اتومبیلش وارد خانه ام میشود و شوهرم هم به پیشوازش میرود. ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه بعد خارج میشود. کنار تخت خواب ... بیشتر بخوانید »

آیا نام فرزند حاصل از ازدواج موقت در شناسنامه ثبت میشود؟

سوال: با سلام هنگام ثبت فرزند حاصل از ازدواج موقت شناسنامه پدر و مادر و صیغه نامه ثبت شده ضروری است چنانچه در شناسنامه مرد نام همسر دایم وجود داشته باشد این امر مانعی  مثل رضایت همسر دایم در ثبت نام کودک بوجود میاورد آیا باید همسر دایم باید  اجازه ... بیشتر بخوانید »

آیا از بین بردن پرده بکارت دختری با رضایت خودش توسط مرد متاهلی جرم است؟

سوال : من متاهل دختری رو دوست دارم ایا با از بین بردن پرده بکارت جرم است .ما رو به عقد هم درمیارن یا نه بدون اجازه خانمم و پدر مادرم پاسخ: برای ازدواج مجدد شما یا اجازه دادگاه و یا اجازه همسر اول شما ضروری است و در غیر ... بیشتر بخوانید »

ممنوع الخروجی بابت مهریه در اجرای ثبت امکان پذیر است؟

سوال: سلام خانمم بنده رو بخاطر مهریه در اجرای ثبت ممنوع الخروج کرده و بنده ملکی ندارم که توقیف بشه و بارها بنده رو از منزل بیرون کردن بدلیل ورشکستگی و حتی مکتوب هم نامه دادن که بخاطر مسایل مالی نمیخوان با من ادامه زندگی بدن آیا تاثیری رو ممنوع ... بیشتر بخوانید »

در صورتی که زوجه در نکاح منقطع( صیغه) باردار شود آیا ثبت نکاح الزامی است؟

سوال: سلام خسته نباشید درصورته اینکه بازنی بیوه و مطلقه رابطه داشته و او حامله شود و همچنین بین خودمان صیغه خونده باشیم آیا آن زن را باید بگیریم ؟ و بالاجبار باید زن ما شود؟یعنی آن را ب ما تحمیل میکنند پاسخ: خیر. در صورت باردار شدن ایشان شما ... بیشتر بخوانید »

مطالبه مهریه توسط دو همسر چه تاثیری در اقساط دارد؟

سوال: با سلام. من ۵ سال قبل از همسرم جدا شدم و هر ۴ ماه یک سکه به ایشان می پردازم‌‌ چندی قبل ازدواج مجدد داشتم. درصورتیکه همسر دومم مطالبه مهریه کند و بنده تقاضای تعدیل در اعسار بدهم، اقسط مربوطه به همسر اول و دوم به چ شکل تعیین ... بیشتر بخوانید »

اگر مادربزرگ بعد از پدر فوت کند سهم الارث چگونه تقسیم میشود؟

سوال: سلام سوال من در مورد فوت پدرم هست که سال گذشته فوت کرده و مادربزرگ من چند ماه بعد از پدرم فوت کردن..وارثین پدرم فقط من و برادرم هستیم و وارثین مادر بزرگم ۲ عمه و یک عمو ی من هستن که سهم خودشون به برادرم بخشیدن….حالا بعد از ... بیشتر بخوانید »

سهم همسر پدرم از مهریه و ارث چقدر است؟

سوال: سلام پدر بنده چند ماه هست ک فوت کرده ،زن پدرم ک فرزندی هم ندارد چهارده سکه مهریه دارد ،پدرم تنها یک خانه و یک پراید دارد من و دو برادرم با یک خواهرم ک بیماری ذهنی دارد و خواهر دیگرم ک تحت تکفل پدرم بوده در این خانه ... بیشتر بخوانید »

توقیف سهم ارث بابت مطالبه مهریه از طرف زن پذیرفته میشود؟

سوال: سلام من یک ماه یک ما هست پدرم فوت کرده وهمسر بنده رفته و مهریه اش رو گذاشته اجزا در حال حاضر چیزی ندارم ولی بعد از فوت پدرم قرار هست بعد از تقسیم ارث یک دانگ منزل و یک دانگ مغازه که هر کدوم از ملک ها سهم ... بیشتر بخوانید »

تفاوت صیغه موقت و ازدواج دائم در چیست ؟شرایط و نحوه ثبت صیغه موقت چیست؟

ازدواج موقت که با دو عنوان متعه یا صیغه نیز خوانده می‌شود، نوعی ازدواج پذیرفته شده در مذهب شیعه بوده که به معنای ازدواج برای مدتی محدود و با مهریه‌ای معین است و با اتمام زمان تعیین شده، رابطه زوجیت به خودی خود منقضی می‌گردد. در واقع ازدواج موقت برای ... بیشتر بخوانید »

نحله و اجرت المثل هنگام طلاق چیست؟

جدای از این بحث که آیا اجرت المثل و تعلق آن به زوجه با این قید که زوجه حق الزحمه بگیر خانواده است اولا مطابق شأن و منزلت زن است یا خیر و ثانیا زنان را در برابر شوهران تحریک و تشویق به گرفتن دستمزد می کند، حق زوجه برای ... بیشتر بخوانید »

در صورتی که شوهرم با یک خانم وارد خانه شد مجازات این کار چیست ؟

سوال: در صورتی که شوهرم با یک خانم وارد خانه شد میتوانم با ۱۱۰ تماس بگیرم که وارد خانه شوند ؟آیا پرونده تشکیل میدهند ؟و مجازات این کار چیست ؟ پاسخ: بله میتوانید با پلیس 110 تماس بگیرید.مامور پلیس به همراه جنابعالی وارد منزل شده و مراتب را صورتجلسه نموده ... بیشتر بخوانید »

ایا مشخص میشه که تا قبل نامزدم با کسی بودم ؟

سوال: سلام.تورو خدا زود جوابمو بدین من دوران مجردی متاسفانه ناخواسته با۵ نفر رابطه داشتم،و الان یک سال با نامزدم هستم و رابطه دارم که حالا نامزدم اصرار میکنه بریم پزشک قانونی میخواد بدونه فقط با خودش بودم یا نه ایا مشخص میشه که تا قبل نامزدم با کسی بودم ... بیشتر بخوانید »

آیا می توان چک سفید امضاء از شوهری که خیانت کرده را در صورت طلاق به اجرا گذاشت ؟

سوال: بنده از همسرم  به بهانه خرید لوازم منزل چک سفید امضا گرفتم می خواهم بدانم حالا که متوجه شدم شوهرم به من خیانت می کند در صورت طلاق می توان چک را به اجرا گذاشت آیا او می تواند چک را باطل کند 2-و سوال دیگر اینکه برگه سفید ... بیشتر بخوانید »

زنی که شوهرش فوت شده می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد؟

سوال: با سلام زنی که شوهرش فوت شده می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد؟! درصورت داشتن زن اول شوهر فوت شده که او نیز (زن اول) فوت شده است قبل از شوهر او می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد و حق تقدم باتقدم با زن اولی ... بیشتر بخوانید »

آیا کسی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد می شود ایرانی است؟

فرزندان متولد شده در ایران ناشی از ازدواج زن ایرانی و مرد تبعه خارجی هرچند با اجازه دولت باشد در حال حاضر ایرانی محسوب نمی شوند و شناسنامه و کارت ملی برای آن ها صادر نمی شود. تهیه شده در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به قلم : ... بیشتر بخوانید »

حکم قانونی مهریه های عجیب چیست؟ مهریه یک کیلو بال مگس

در سال 86 پرونده طلاقی در شعبه 264 خانواده تهران به جریان افتاد که مهریه یک کیلو بال مگس بود! این نوع  مهریه ها مورد قبول نیست و قاضی مطابق ماده 1100 قانون مدنی شخصا مهریه ای را تعیین می کند.       تهیه شده در سامانه ملی قوانین و ... بیشتر بخوانید »

اگر مادر ازدواج کند حضانت او ساقط می شود؟

بر طبق ماده1170 قانون مدنی اگر مادر در زمانی که حضانت طفل با او است ازدواج نماید خواه فرزند دختر باشد یا پسر حضانت از او به تقاضای شوهر سلب می شود. در این راستا زوج می تواند با تقدیم دادخواست سلب حضانت فرزند مشترک را از مادر پس بگیرد ... بیشتر بخوانید »

مجازات زنای محصنه ( زن شوهردار و مرد مجرد) چیست؟

سوال: خانم بنده با مردی مجرد رابطه برقرار کرده پرینت اسمس و تماسهاشم گرفتم و کاملا  معلومه که رابطه بوده و قرار ازدواج گذاشته اند حکمش چیست؟ پاسخ: مرد صدضربه‌ شلاق‌ مي‌خورد وزن‌ سنگسار مي‌گردد.   سوال: )میخواستم بدونم رابطه نامشروع ،رابطه پیامکی یک فرد مجرد با یک زن شوهر ... بیشتر بخوانید »

آیا یکی از مالکین میتواند ضمن استفاده از پشت بام موجب ایجاد آزار و اذیت برای مالکین دیگر شود؟

سوال : با سلام و خسته نباشید بنده در یک ساختمان 5 طبق در طبقه ی 5 سا کن هستم ساکنین طبقات دیگر از پشت بام برای بازی کودکانشان و پخت پز غذا در پشت بام. استفاده می کنند که موجب اذار و سلب اسایش. ایجاد سر و صدا می ... بیشتر بخوانید »

سوءاستفاده از فیلم و عكس‌های خصوصی و خانوادگی افراد چه جرمی دارد؟

سوءاستفاده از فیلم و عكس‌های خصوصی و خانوادگی افراد یكی از جرایم قابل توجه كنونی به شمار می‌رود كه بخشی از پرونده‌های محاكم قضایی و نیروی انتظامی را به خود اختصاص داده است. به طور معمول تبهكاران پس از دستیابی به اطلاعات موجود در تلفن‌های همراه یا رایانه افراد، با ... بیشتر بخوانید »

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسان ساختمان چیست؟

مسئولیت‌های مهندسان ساختمان در ارائه خدمات حرفه‌ای و انجام دادن وظایف خود، موضوع بسیار مهمی است که در کشور ما تاکنون آن چنان که شایسته است، مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و تبیین نشده است. در کنار این ضعف، پوشش‌های بیمه‌ای مناسب برای مهندسان و خدمات مهندسی ساختمان نیز ... بیشتر بخوانید »

يك شب زندان به دليل شرب خمر سوء سابقه حساب ميشود؟

سوال: ايا يك شب زندان رفتني كه در ان جا انگشت نگاري هم شده ام و كلا اولين سابقه ام بوده برايم سو سابقه حساب ميشود ؟  البته فعلا قاضي حكمي نداده و به وسيله وسيقه ازاد هستم پاسخ: خیر هیچ سوء پیشینه موثری برای شما ایجاد نشده است ولی ... بیشتر بخوانید »

مراحل انجام کار ثبت اختراع چگونه است؟

توجه: تسلیم اظهارنامه اختراع تنها از طریق الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت اختراع می توانند از طریق این آدرس http://ip.ssaa.ir/Patent/New.aspx  اظهار نامه خود را تسلیم اداره اختراع نمایند. ثبت اظهارنامه اختراع توجه : دقت شود که اظهارنامه ثبت اختراع تکمیل شود و چه بسا اختراعاتی به اشتباه در ... بیشتر بخوانید »

خودرو در چه تخلفاتی توقیف می‌شود؟

سوال: خودرو در چه تخلفاتی توقیف می‌شود؟ پاسخ: رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان، موارد توقیف خودرو طبق قوانین را تصادفات منجر به جرح فوت، دستور مقام قضایی،نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث ، عدم پرداخت،جریمه ده میلیون ریالی خودرو در پایان مهلت یک‌ماهه پس از ابلاغ به مالک،ارتکاب همزمان دو تخلف ... بیشتر بخوانید »

حدود یکسال پیش یکدستگاه خودرو با وام هایی که به نام خودم است برای همسرم خریدم..

سوال: چگونه از کارفرما برای رد نکردن بیمه شکایت کنم؟   پاسخ: مراجعه به واحد نامنویسی شعبه که کارگاه مورد نظر اشتغال درآن در محدوده شعبه مذکور قرار داشته و ارائه درخواست ادعای سابقه و تکمیل فرمهای مربوطه . مدارک مورد نیاز جهت ادعای سابقه افراد : بخش اول: مدارک ... بیشتر بخوانید »

آیا پیشنهاد ازدواج به صورت تلفنی جرم محسوب می شود؟

سوال: بنده جوانی مجرد هستم اگر برای ازدواج واشنایی  به خانومی مطلقه پیام بدهم  و ایشان به سوالات من به جهت اینکه فکر میکنن مزاحم هستم  جواب ندهند ومدام بگویند چه کسی شماره منو به شما داده و فقط شماره تماس مادرشونو به من بدهند برای هماهنگی  ومن شماره مادرشونو ... بیشتر بخوانید »

آیا افت قیمت خودرو حاصل از تصادف از طریق دادگاه قابل مطالبه است؟

سوال: با سلام بنده ماشین ۲۰۶ مدل ۸۶ دارم که بی رنگ بوده و به دلیل تصادف جلوی ماشین ضربه خورده با این شرایط که من زیان دیده هستم و ماشینم رنگ نداشته مقصر باید افت قیمت ماشینمو بهم بده در ضمن پلیس گزارش خود رو داده ولی گفته چون ... بیشتر بخوانید »

با سلام با توجه به تصویب قانون جدید مواد مخدر برای 60گرم هرویین چه میزان حبسی می دهند ایا میزان حبس ها هم کاهش پیدا میکند؟

پاسخ: در ماده واحده این طرح آمده است: کلیه جرائم مواد موضوع ماده ۴ این قانون مشروط بر اینکه بیش از ۵۰ کیلوگرم باشد و مواد موضوع ماده ۸ این قانون مشروط بر اینکه بیش از ۲ کیلوگرم باشد و در خصوص سایر جرایم موضوع ماده ۸ در صورتی که ... بیشتر بخوانید »

تفاوت حمل 1 لیتر مشروب خارجی و 1 لیتر مشروب ایرانی در مجازات چیست؟

پاسخ: مجازات حمل مشروب خارجی علاوه بر ضبط کالا به 6 ماه تا دو سال حبس، جزای نقدی معادل 10 برابر ارزش کالا و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق است. و مجازات حمل مشروب ایرانی 3 ماه تا 1 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و از 1 ... بیشتر بخوانید »