آخرین خبرها

پاسخ سوالات شما

بعد از چه مدت سقط جنین معلوم می شود؟

سوال: بعد از ۳ الی ۴ سال اگه بچه سقط کرده باشه با ازمایش یا معاینه پزشکی معلوم میشه؟ پاسخ: با عرض ادب و احترام تشخیص سقط جنین به روش سقط مرتبط می باشد خوب جهت توضیح دقیق آن بدقت مطالب ذیل را توجه فرمایید در ۹ هفته اول بارداری ... بیشتر بخوانید »

گواهی عدم سو پیشینه برای زندانیان سیاسی امنیتی صادر میشود؟

سوال: من به اتهام اجتماع و تبانی ( اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی ) به ۴ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدم آیا پس از گذشت ۲ سال از آزادی از زندان جهت اخذ گواهی سو پیشینه اقدام کنم سو پیشینه من درج ... بیشتر بخوانید »

سوء پیشینه و محکومیت کیفری مؤثر چیست و چگونه رفع می گردد؟

سوال: سوء پیشینه و محکومیت کیفری مؤثر چیست و چگونه رفع می گردد؟ پاسخ: با عرض ادب و احترام سوء پیشینه و محکومیت کیفری مؤثر هدف آرمانی مورد انتظار از مجازات ها، باز اجتماعی شدن مجرم است، مجرمی که به لحاظ برخی کاستی ها و معضلات در محیط زندگی خود ... بیشتر بخوانید »

شرایط حذف نام همسر اول از شناسنامه زوج چیست؟ نیم عشر اجرای مهریه چگونه و در چه شرایطی مطالبه میگردد؟

سوال: سلام در صورتی که زوج بعد از طلاق ازدواج مجدد نماید در صورتی که دارای فرزند نیز می باشد. آیا می تواند نام همسر اول را از شناسنامه حذف کند و فقط نام فرزندان در شناسنامه بماند؟ و سوال دیگر اینکه چطور ثابت می شود که فرزندان متعلق به ... بیشتر بخوانید »

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد ؟

سوال: در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد ؟ پاسخ: بر طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی زن به مجرد عقد مالک مهر (به فتح میم) یا همان مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد پرداخت مهریه در سند ازدواج یا عند المطالبه است یا عند ... بیشتر بخوانید »

مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟قیمت طلاق توافقی چقدر است؟فرایند و مراحل طلاق توافقی چگونه است؟مدارک لازم برای طلاق توافقی

سوال: مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟قیمت طلاق توافقی چقدر است؟فرایند و مراحل طلاق توافقی چگونه است؟مدارک لازم برای طلاق توافقی؟ پاسخ: مدت زمان ۳ الی ۹ روز کاری پیش بینی می شود. هزینه واریزی دولتی یک طلاق توافقی برای دو طرف ۹۲۰.۰۰۰ هزارتومان خواهد بود .این هزینه متشکل از ۳۷۰.۰۰۰ ... بیشتر بخوانید »

سلام.بنده 2 سال پیش با دختری ارتباط داشتم.طی این ارتباط با انگشت من بکارت دختر

سوال:سلام.بنده 2 سال پیش با دختری ارتباط داشتم.طی این ارتباط با انگشت من بکارت دختر از بین رفت.شاهدی در محل حضور نداشت.ایا از طریق پیام های بعد از رابطه میتواند به دادگاه اثبات کند؟   پاسخ: پیامک فقط به عنوان اماره محسوب خواهد شد و بستگی به این دارد که ... بیشتر بخوانید »

شرح کامل مصادیق عسر و حرج در قوانین

قاعده نفی عسر و حرج یک قانون کلی و مقبول در فقه امامی است،که مبنای جعل قوانین داخلی و بین المللی در بسیاری از کشورها می باشد؛با استقرا در قوانین و مقررات ایران می‌بینیم که در برخی موارد مفاد قاعده نفی عسر و حرج مورد استفاده قانونگذار قرار گرفته است ... بیشتر بخوانید »

جعل مدرک تحصیلی چه مجازاتی دارد؟

سوال: جعل مدرک تحصیلی چه مجازاتی دارد؟ پاسخ: استفاده از مدرک تحصیلی جعلی از دو ماه تا دو سال حبس دارد. مجازات‌های جعل و استفاده از مدارک تحصیلی طبق ماده 527 قانون مجازات اسلامی هرفردی که مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تأییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌های ... بیشتر بخوانید »

آشنایی با حکم قانونی اقرار بر مبنای شکنجه

قانون اساسی نیز در اصل ۳۸ خود در تأیید همین مطلب چنین مقرر داشته‌است: “هر گونه شکنجه برای گرفتن اقرار و یا کسب اطلاع ممنوع است. اجبار شخص به شهادت، اقرار یا سوگند، مجاز نیست و چنین شهادت و اقرار و سوگندی فاقد ارزش و اعتبار است. متخلف از این ... بیشتر بخوانید »

آیا می توان مهریه را از پدر شوهر گرفت؟

سوال : باسلام من ۷ماهه عقد کردم ،شوهرم ازبچگی با پدرش کار میکرد ،سرمایه از پدرش بود کارازشوهرمن،حقوقش راهم پدرش نمیداد فقط پول توجیبی میداد،ملکی هم برای تصرف ندارد،حقوقی هم ندارد شغلش ازاد است قسطی پرداخت کند،میخواهم بدانم مهریه ام را به اجرا بگذارم توان پرداخت کل و قسطی مهریه ... بیشتر بخوانید »

آیا به فرزندان پدری که قبل از پدرش رحلت کند ارثی تعلق خواهد گرفت؟

سوال: باعرض سلام خسته نباشیدپدرمن فوت کردبعدازحدودیک سال پدربزرگ ومادربزرگ فوت کردن و2عمه دارم وثروت زیادی که بجامونده وحال من و5تاخواهرانم ومادرم  درمزیقه هستیم ازلحاظ مالی اوضاع زیرصفرمیباشدحال ازاین ثروت بجامونده چیزی به من وخ.اهرومادرم میرسدواگرمادرم که سال1360ازدواج کردکه به مهریه 50هزارتومان ان زمان حال میتوانددرخواست مهریه اش کندوسوال بعدی ... بیشتر بخوانید »

درخواست مهریه عروس از اموال وراث پدر شوهر چگونه است؟

سوال: برادرم بعداز مرگ پدرم و قبل از مادرم فوت شده است.حال زن برادرم برای دریافت مهریه خود کل اموال وراث را با حکم دادگاه توقیف کرده است . آیا قانونی است؟ یا میبایست فقط سهم برادرم را توقیف میکرد؟ آیا از سهم مادرم که بعداز برادرم فوت شده میتواند ... بیشتر بخوانید »

فروش خانه موروثی و واریز پول به حساب وراث چگونه است؟

سوال: با سلام می خواستم بدونم سهم هرشخص از فروش خانه موروثی  ( یعنی پولی که خریدار به فروشنده ها می دهد) توسط دفترخانه به حساب هریک از وراث واریز می شود؟ :یا پول به یک شخصی مثلا برادر داده میشود و اوتقسیم بندی میکند؟ با تشکر. پاسخ: در صورتیکه ... بیشتر بخوانید »

آیا بین واژه ی تجاوز به عنف و لواط فرقی وجود دارد یا هر دو یکی اند ؟

سوال: مفهوم تجاوز به عنف آیا فقط مربوط به دختران و زنانی است که مورد تجاوز قرار گرفته اند یا در مورد پسرانی که مورد لواط قرار گرفته اند نیز به کار می رود واژه ی لواط به عنف نیز آیا همان تجاوز به عنف محسوب می شود خواهشاً این ... بیشتر بخوانید »

آیا میتوان فردی که به فردی دیگر تجاوز و لواط کرده است را خود شخص به قتل برساند؟

سوال:سلام دوستم یه نفر بهش تجاوز از نوع لواط کرد …و دوستم واسه اینکه به حق خودش برسه و انتقام بگیره بعد از چند روز که دیگه از جریان تجاوز میگذره نقشه قتل کسی رو که بهش تجاوز کرده رو میکشه و به قتل میرسونش …. حالا ایا اگه این ... بیشتر بخوانید »

آیا پدرم می توانم مرا از خانه بیرون کند ؟ من دخترم و نوزده سال دارم

سوال: بنده 19 سالمه هستم. هر روز با پدرم  بر سر کج خلقی و بی احترامی هایش دعوا داریم.  توهین ها و القاب بسیار زشتی  به من نسبت میدهد  و هر روز مرا به اخراج از خانه تحدید میکند، و چند بار نیز(پلیس ) آورده . خواستم بدانم ایشان چنین ... بیشتر بخوانید »

اگر پرده بکارت دختری را بارضایت … و پدرش شکایت کند چه می شود؟

سوال: با سلام و خسته نباشيد با دختري دوست بودم به مدت يك سال ونيم ايشان ساكن زنجان بود و من ساكن تهران بعد از چند ماه هم قرار ازدواج داشتيم و به ايشان علاقه مند شدم مادرش هم در جريان روابط ما بود و پيام ها و تماس هايي ... بیشتر بخوانید »

آدم ربایی و تجاوز به عنف به دختر چقدر مجازات خواهد داشت؟

سوال: با سلام شخصی دختری را به بهانه رساندن به کتابخانه سوار ماشین کرده اما سپس به سمتی دیگر تغییر جهت داده و به خانه‌ای در اطراف شهر برده و تجاوز نموده است. سپس دختر را رها کرده است. در صورت شکایت دختر، چه مجازاتی برای آن شخص میتوان متصور ... بیشتر بخوانید »

تعهد به گشت ارشاد دادم به دلیل افتادن روسریم . آن هم بصورت غیر عمد. میخوام بدونم مشکلی برا کارم(شغلم) پیش نمیاد؟

سوال: تعهد به گشت ارشاد دادم به دلیل افتادن روسریم . آن هم بصورت غیر عمد. میخوام بدونم مشکلی برا کارم(شغلم) پیش نمیاد؟ پاسخ: خیر هیچ سوء پیشینه موثری برای شما منظور نخواهد شد. مشاوره رایگان قضایی کلیه شهروندان ایرانی داخل وخارج ایران می توانند در طول شبانه روز(۲۴ ساعت) ... بیشتر بخوانید »

ایجاد مزاحمت با سیم کارت دیگران به چه صورت قابل پیگیری است؟

سوال: سلام من یه سیم کارتی داشتم که نمیدونم کی گم کردم الان ایجاد مزاحمت کردن برای من ابلاغیه اومده . سیم کارتی که مفقود شده بازم روشنه و داره استفاده میکنه البته اصلا جواب تلفن را نمیده پرینت هم گرفتم همش داره پیام بازی میکنه اونم فقط چندتا شماره ... بیشتر بخوانید »

مزاحمت تلفنی مجازی از طریق همسر قابل شکایت میباشد؟

سوال:سلام اگر زن یا مردی مزاحم مردی شود بعنوان مزاحمت تلفنی (مجازی) آیا خانوم مرد میتواند شکایت کند از اون زن یا مرد احضاریه اومده،علت حضور.شکایت سرکار خانوم فلان از شماره فلان ب علت مزاحمت تلفنی مجازی از همسر ویپاسخ:خیر برای شکایت مزاحمت تلفنی خود مرد یا زن باید از ... بیشتر بخوانید »

آیا می توانم همسرم را به قتل برسانم؟

سوال: سلام ۳ ماه است ازدواج کرده‌ام به تازگی متوجه شده‌ام که همسرم(زنم) مدتی قبل حدود ۱ سال پیش با مردی غریبه رابطه جنسی همراه با رضایت خودش داشته در آن زمان هم هیچ نسبتی با من نداشته و این رابطه از طریق فیلم دوربین‌های مدار بسته قابل اثبات میباشد ... بیشتر بخوانید »

اگر فردي در ماه حرام با داشتن بيمه ثالث و گواهينامه اي تصادف منجر به فوت ..

سوال: ١. اگر فردي در ماه حرام با داشتن بيمه ثالث و گواهينامه اي كه هنوز يكسال از زمان گرفتنش نگذشته،  تصادف منجر به فوت در خود شهر تهران بكنه و مقصر صد در صد باشه و الان با وثيقه بيرون باشه و دادگاهش بعد از٤ ماه برگزار نشده باشه ... بیشتر بخوانید »

آیا شراکت در قتل باعث قصاص همه آن ها می شود؟

سوال:در صورتیکه سه نفر به طور مساوی  مرتکب یک قتل شوند، در صورت رضایت ندادن اولیای دم آیا  هر سه این افراد اعدام یا قصاص می شود یا خیر؟پاسخ: پاسخ سوال شما مثبت می باشد و در صورت اثبات هر 3 نفر قصاص می شوند. تهیه شده در سامانه ملی قوانین ... بیشتر بخوانید »

زندان برای قتل عمد و شبه عمد چقدر است؟

سوال: سلام ، همسرم به جرم قتل عمد  فرزندانش به ٣ سال زندان و قتل شبه عمد همسر سابقش به يكسال زندان محكوم شده است كه حكم در ديوان عالي كشور تأييد و قطعي شده و به اجراي احكام شمال فرستاده شده است ولي الان حدود ٦ ماه گذشته و ... بیشتر بخوانید »

قتل غیر عمد بعلت واژگونی موتور چقدر مجازات دارد؟

سوال:باسلام بدون گواهینامه وبیمه نامه موتور سرنشین پشت سرم به علت ترکیدن لاستیک موتور واژگون و فوت کرد حالا دادگاه بدوی ۲۵ ماه حبس و یکسال محرومیت ازرانندگی رای داده آیا ۲۵ ماه حبس باتوجه به عدم سابقه کیفری و امادگی اولیا دم برای رضایت قابل تبدیل به جزای نقدی ... بیشتر بخوانید »

عده طلاق خلعی از چه زمانی محاسبه خواهد شد؟

سوال: سلام عده طلاق خلعی چه مدت میباشد؟پاسخ:طلاق خلع در صورتیکه زوجه باکره نباشد سه ماه و ده روز میباشد. تهیه شده در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به قلم : دکتر حشمدار …………………………….. مشاوره رایگان قضایی کلیه شهروندان ایرانی داخل وخارج ایران می توانند در طول شبانه ... بیشتر بخوانید »

طلاق رجعی و بذل مهریه به چه صورتی انجام میشود؟

سوال: اگر خانمی مهریه خود و نفقه را به طور کلی بذل کرده باشد و قاضی رای به طلاق رجعی بدهد باین شرایط که خانم 6 ماه با همسر خود نزدیکی نداشته باز باید منتظر تمام شدن عده باشد یا مرد می تواند رجوع کند و حکم را باطل کندپاسخ:در ... بیشتر بخوانید »

تبدیل عقد موقت به دائم نیاز به اجازه پدر دارد؟

سوال:سلام مهر 95 ما نامزد شدیم. پدرم به دلیل ازدواج ناموفق قبلی نامزدم نامزدی ما رو بهم زد. در دفتر بله برون چندین نفر شاهد امضا کردن.من و نامزدم چند ماه بعد در محضر عقد موقت انجام دادیم. و مدارکش هم هست.الان باتوجه به مدارک: دفتر بله برون که شاهد ... بیشتر بخوانید »

برای عقد موقت یا دائم دختری که حضانتش با مادرشه هم اذن پدر لازم است؟

سوال:والدین دختری سالها پیش جدا شدن و دادگاه حضانت دختر رو به مادرش داده. الان برای عقد این دختر خانوم اذن پدر لازمه یا اذن مادر وپدر خوانده کافیه؟ اگر اذن پدر لازمه و از پدر این دختر خانوم هیچ اطلاعی در دست نباشه و کلا در دسترس نباشه تکلیف ... بیشتر بخوانید »

در صورتیکه صیغه خواندن دختر باکره بدون اذن پدر باشد چه خواهد شد؟

سوال: باسلام اگه دختر و پسر رابطشون تو دادگاه اثبات بشه و صیغه موقت  خوانده باشندومهریه صد هزار تومن تعیین کنن برای دادگاه محرمیت نیز ثابت شده باشد و پسر نیز باعث زوال پرده بکارت شده باشد آیا حقی به دختر داده میشه ؟درضمن با اجازه ولی دختر نبوده و ... بیشتر بخوانید »

اگر دختر و پسر ادعا در دادگاه ادعا کنن که صیغه خوانده و ان را روی کاغذی ثبت ..

سوال : سلام ,اگر دختر و پسر ادعا در دادگاه ادعا کنن که صیغه خوانده و ان را روی کاغذی ثبت کرده اند و خودشان ان را امضا کرده اند .ایا این مدرک برای دادگاه اعتبار دارد یا حکم زنا و رابطه نامشروع میدهند؟پاسخ:خیر حتما باید نکاح موقت و صیغه ... بیشتر بخوانید »

بچه دار شدن با رابطه نامشروع قابل گرفتن شناسنامه است؟

سوال:سلام هادی هستم من با یه زن رابطه نامشروع داشتم و الان بچه دار شدیم مادر بچه میگه من بچه رو نمیخوام ولیم من میخوام خودم بچه رو بزرگ کنم و براش میخوام شناسنامه بگیرم ایا همچین کاری امکان پذیر هست یا نه ایا برای من مجازات قانونی در نظر ... بیشتر بخوانید »

خانمی با آقایی روابط نامشروع داشتند، که منجر به حاملگی خانم شده …

سوال:سلام خانمی با آقایی روابط نامشروع داشتند، که منجر به حاملگی خانم شده. بعد از اطلاع به مرد ، با پرداخت تمام هزینه ها توسط مرد مبنی بر سقط جنین. زن از اینکار امتناع کرده و بدون اطلاع بچه را بدنیا آورده… الان بچه 4 ماهه هستش… الان شکایت کرده، ... بیشتر بخوانید »

داشتن رابطه نا مشروع همسرم با صاحب کارش با فایل صوتی اثبات میشود؟

سوال:چگونه میتوان یک فایل صوتی مکالمه بین زوجه و صاحبکار مشترکمون رو که دراین مکالم ضمن صحبتهای عاشقانه که بین دونفرشون گفته میشه وحکایت از رابطه نامشروع جنسی با زوجه را داشته وحتی بگفته زوجه من که مثل گذشته ماچ وبوسه از همه جات میکنم لپاتو فشار میدم اونجاتو گاز ... بیشتر بخوانید »

چگونه پارگی پرده بکارت را درعقد موقت ثابت کنم؟

سوال:سلام من باکره بودم و به دلیل فوت پدرم اجازه داشتم عقد موقت بکنم،در دفتر رسمی عقد موقت شدم بعد دوسال متوجه شدیم ناخواسته پرده بکارتم پاره شده حالا شوهرم که متاهل هم هستن میگه که من عمدی نبوده و نمیخواد با من ازدواج دائم کنه میگه از اول قول ... بیشتر بخوانید »

ارسال عکس برهنه در تلگرام چقدر مجازات دارد؟

سوال: مدتی پیش در تلگرام دختری از من تقاضای عکس برهنه ام را کرد و من هم برایش فرستادم. سپس تقاضای فیلم مستهجن برهنه از من کرد و من نیز برایش فرستادم. او هم برایم 2 عکس معمولی خود را فرستاد. سپس گفت که از من شکایت می کند یا ... بیشتر بخوانید »

لواط با زور در مدرسه چقدر مجازات دارد؟

سوال: سلام با یکی دوست شدم داخل مدرسع کع قبلا با چند نفر عمل دخول داشتع و فاعل بودع یع اتوهایی ازم دارع کع تهدیدم میکنه و ابرومو میخاد ببرع وین قضیع رو مدیر و مشاور مدرسمون میدوننن و با خبرن چند روزیع کع میگع باید فیلم از باسنت برام ... بیشتر بخوانید »

حکم ادعای حیثیت شکایت تجاوز به عنف چیست؟

سوال: یک پسر از من شکایت کرده است که من ایشان را مورد ضرب و شتم قراردادم و اغفال کردم و از من شکایت برای ضرب و شتم و تجاوز به عنف را کرده است و در پزشک قانونی چیزی ثابت نشده و قاضی من را درمورد پرونده ضرب و ... بیشتر بخوانید »

آیا پزشک قانونی میتواند تشخیص دهد که یک پسر در کودکی بارها مورد تجاوز قرار گرفته است؟

سوال: آیا پزشک قانونی میتواند تشخیص دهد که یک پسر در کودکی بارها مورد تجاوز قرار گرفته است؟ پاسخ: در صورتیکه چند سال نیز از تجاوز به کودک گذشته باشد توسط پزشکی قانونی مشخص خواهد شد لذا مشخص نمیباشد که توسط چه کسی تجاوز انجام شده است. در صورت نیاز ... بیشتر بخوانید »

حق پدر برای ممنوع الخروجی دختر مجرد بالای 18 سال چگونه میباشد؟

سوال: دختر 30 ساله مجردی هستم که برای گردش میخوام برم ترکیه بهمراه برادرم. آیا اذن ولی لازمه؟؟ پاسخ: با توجه به اینکه به سن قانونی رسیده اید لذا میتوانید از کشور خارج شوید و نیازی به اذن پدر نمیباشد. سوال: سلام. خانمی 28 ساله هستم که هنوز ازدواج نکرده ... بیشتر بخوانید »

ممنوع الخروجی برای زنی که شوهر دارد و پدرش فوت کرده است توسط جد پدری امکان پذیر است؟

سوال: ممنوع الخروجی برای زنی که شوهر دارد و پدرش فوت کرده است توسط جد پدری امکان پذیر است؟ پاسخ: خیر فقط شوهر ایشان میتوانند زن را ممنوع الخروج کنند نه جد پدری. در صورت نیاز به مشاوره تلفنی قضایی رایگان ، همه روزه   از ساعت سه بعدازظهر تا هفت ... بیشتر بخوانید »

اگر جهیزیه موجود باشد میتوان پول آنرا گرفت؟

سوال: در عقد نامه نوشته شده جهیزیه معادل 20میلیون تومان توسط زوجه خریداری شده حالا بعد از 6 ماه زندگی مشترک زوجه درخواست استرداد نقدی جهیزیه داده وشورای حل اختلاف رای به پرداخت 20میلیون کرده درصورتی که همه وسایلش صحیح وسالم موجوده حالا من میخوام بدونم این حکم درسته؟واگه اعتراض ... بیشتر بخوانید »