آخرین خبرها

پاسخ سوالات شما

مجازات سرقت برق و آب عمومی چیست؟

سوال:مجازات سرقت برق و آب عمومی چیست؟پاسخ: هرکس با سرقت یا قطع آبی که متعلق به شخص دیگری است، موجب خشک شدن یا از بین رفتن تاکستان، باغ میوه، نخلستان یا محصول او شود، به حبس از شش ماه تا سه سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم میشود. از ... بیشتر بخوانید »

چگونه می توانم سریع طلاق بگیرم لطفا همه راه ها را توضیح دهید؟

سوال:چگونه می توانم سریع طلاق بگیرم لطفا همه راه ها را توضیح دهید؟پاسخ : با عرض ادب و احترام به استحضار می رساند در ابتدا شما باید از انواع طلاق ها اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید با توجه به شرایط خود اقدام نمایید. مطابق با ماده‌ی ‌۱۱۴۳ قانون مدنی ایران ... بیشتر بخوانید »

خانمی با آقایی روابط نامشروع داشتند، که منجر به حاملگی خانم شده …

سوال:سلام خانمی با آقایی روابط نامشروع داشتند، که منجر به حاملگی خانم شده. بعد از اطلاع به مرد ، با پرداخت تمام هزینه ها توسط مرد مبنی بر سقط جنین. زن از اینکار امتناع کرده و بدون اطلاع بچه را بدنیا آورده… الان بچه 4 ماهه هستش… الان شکایت کرده، ... بیشتر بخوانید »

رای دادگاه در ارتباط با شرب خمر چه خواهد بود؟ و چگونه تخفیف بگیرم؟

سوال: سلام وقت بخیر و خسته نباشید همسر من با ماموران بسیج درگیر شدن و اسپری فلفل به همسرم زدن و با کتک کاری ایشون رو به کلانتری بردن و اونجا گفتن همسرم ۱ و نیم لیتر مشروب داشته که تست الکلی هم گویا گرفتن که مثبت بوده در صورتی ... بیشتر بخوانید »

مجازات گرفتن سیم کارت به نام دیگری چیست؟ و چگونه بفهمیم چند سیم کارت به نام ماست؟

سوال:مجازات گرفتن سیم کارت به نام دیگری چیست؟ و چگونه بفهمیم چند سیم کارت به نام ماست؟پاسخ:با احترام متاسفانه از مشکلاتی که این روزها شایع شده است می توان به سوء استفاده کردن از سیم کارت های متعلق به دیگران اشاره کرد. در این حالت فرد خاطی به چند طریق ... بیشتر بخوانید »

مسدودی حساب بانکی، علل مسدودی حساب و چگونگی رفع مسدودی حساب

سوال: باسلام حساب بانکی من توسط دادستانی یکی از شهر های استان مسدود شده من به بانک مراجعه کردم بانک فقط گفت به شماره نامه فلان دادستانی عمومی و انقلاب فلان شهر درخواست مسدود سازی حساب شما رو داده و بانک بسته گفتم حداقل متن نامه چیه و.. که ندادن ... بیشتر بخوانید »

آیا امکان پیگیری حضوری در دیوان عالی کشور جهت تسریع در ارسال پرونده به دادگاه صالح وجود دارد و چگونه؟

سوال:آیا امکان پیگیری حضوری در دیوان عالی کشور جهت تسریع در ارسال پرونده به دادگاه صالح وجود دارد و چگونه؟ پاسخ:با عرض ادب و احترام به استحضار می رساند که ارسال پرونده به دلیل عدم صلاحیت حوزه قضایی به دیوان فرستاده می شود در نظام حقوقی ایران همانند بیشتر کشورها ... بیشتر بخوانید »

معلوم شد که ماشین تصادفی میباشد و قیمتش کمتر از قیمت تمام شده میباشد، آیا میتوانم قرارداد را فسخ کنم؟

سوال: سلام وقت بخیر خودرویی خریدم و حدود ۸۰% از مبلغ را به فروشنده دادم، ماشین در دفترخانه بنامم خورده ولی بابت کارشناس چون به تعطیلی خوردیم ماشین رو بردیم پارکینگ و قبض دو برگی گرفتیم تا وقتی که ماشین کارشناسی بشه و الباقی پول را بدهم، اما کارشناسی شد ... بیشتر بخوانید »

حکم اس ام اس دادن به زن شوهردار چیست؟

سوال: من حدودا یک هفته به یک زن شوهردار پیامک دادم البته اون شروع کرد منم جوگیر شدم جواب دادم حالا شوهرش فهمیده چی میشه اگه شکایت کنه؟ممنونم پاسخ:با احترام اولا: از کجا می دانستید که شخص ذکر شده شوهردار بوده ؟ آیا قبل از شروع به پیام دادن شما ... بیشتر بخوانید »

از کسی بابت طلبم ۲۰ میلیون سفته ی بدون تاریخ دارم الان میخوام شکایت کنم اما متاسفانه طرف ادرسش تغییر

سوال: سلام.من از کسی بابت طلیم ۲۰ میلیون سفته ی بدون تاریخ دارم الان میخوام شکایت کنم اما متاسفانه طرف ادرسش تغییر کرده و من ازش ادرس ندارم حالا چه باید بکنم؟ لطفا دقیق بکید راهش چیه ؟ پاسخ: وی را مجهول المکان معرفی و از طریق نشر آگهی اقدام ... بیشتر بخوانید »

ایشون من رو رها کردن و علاوه بر ضربه روحی ضربه جسمی هم بمن زدند

سوال: سلام وقت بخیر بنده یک سال با آقایی که ۴ سال جدا از همسرشون زندگی میکنن و درگیر مسائل مهریه هستند برای جدایی دوست شدم بعد از ۶ ماه ایشان با وعده ازدواج و تحت فشار قرار دادن بنده صرفا بدلیل اینکه از علاقه ی من با خبر بودند ... بیشتر بخوانید »

پیامدهای وکالت بلاعزل در معاملات

هیچکس نمی تواند با در دست داشتن سند وکالت بلاعزل مدعی مالکیت مورد وکالت گردد مگر آنکه اثبات کند به موجب عقدی نظیر بیع مورد وکالت به وی انتقال داده شده است . اما به لحاظ عدم اطلاع از قانون ، بعضی باور دارند که چنانچه فروشنده ای درخصوص ملک ... بیشتر بخوانید »

قرارداد بانکی و نحوه وصول دین از محل وثیقه یا رهن

در خلاصه امر باید گفت 6 ماه این فر آیند زمان خواهد برد:بند نخست : تهیه فرم تقاضانامه صدور اجرائیه دفترخانه و تکمیل آن ابتدا می بایست نسبت به تهیه اوراق چاپی با عنوان تقاضانامه صدور اجرائیه دفترخانه ( پیوست 1 ) که از طرف سازمان ثبت اسناد و املاک ... بیشتر بخوانید »

سود پس از سررسید و خسارت تأخیر تأدیه وام بانکی چیست؟

سوال: پاسخ: در دادخواست‌های ارائه شده از سوی بانک، اصل وام، سود و سود پس از سررسید و خسارت تأخیر تأدیه، مورد مطالبه بانک قرار می‌گیرد. که در قرارداد مضاربه، آن را «سهم مشارکت بانک» می‌نامند. اصطلاح سود پس از سررسید  به سودی اطلاق می‌شود که به ماخذ توافق شده ... بیشتر بخوانید »

عدم پرداخت اقساط وام چه عواقبی دارد؟

سوال: یه وام برداشتیم اما چندین قسط عقب افتاده بانک همون زمان از ضامن ها کسرحقوق نگرفت ایا میتونند بازم ازشون کسر بشه درضمن از ما سفته گرفتند ؟ پاسخ: در حال حاضر بانکها با قرارداد منعقده با وام گیرنده و ضامنین به اجرای اداره ثبت مراعه و نسبت به ... بیشتر بخوانید »

بانک چه زمانی بابت اقساط معوقه اقدام میکند؟

سوال: سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بانک برای سه میلیون معوقه اقدام میکنه یا خیر چون الان نون شبم هم به بدبختی تامین میکنم؟پاسخ:بانک پس از اتمام آخرین قسط می تواند اقدام اجرایی نماید. مشاوره رایگان قضایی هموطنان می توانند سوالات خود را از ساعت 8 صبح تا 2 بعد ... بیشتر بخوانید »

یکی از ضامنین رفته و کل وام را تسویه کرده و میخواهد از من شکایت کند، چیکار کنم؟

سوال: سلام تعدادی از اقساط بانکم عقب افتاده و بانک فقط اخطار داده، حال یکی از ضامنین رفته و کل وام را تسویه کرده و میخواهد از من شکایت کند، در حالی که من از بانک وقت گرفته بودم؛ چیکار کنم؟ پاسخ: مطابق ماده ۲۶۷ قانون مدنی: ایفاء دین از ... بیشتر بخوانید »

شکایت از قاضی پرونده به علت عدم اجازه برای رویت پرونده، چگونه است؟

سوال: با سلام در پرونده تمکین محکوم شده ام اما فکر میکنم قاضی بدون اینکه خوانده مستندات قانونی ارائه نموده باشد به نفع خوانده رای داده و وکیل خوانده در یکی از جلسات حل اختلاف عنوان کرد که قاضی پرونده از دست بنده عاصی است از آنجاییکه بنده وکیل اختیار ... بیشتر بخوانید »

فریب در ازدواج بعد از سه سال قابل اثبات است؟

سوال: با سلام من در سال ۹۳ عقد کردیم و یک سال نامزد بودیم بعد یکسال نامزدی تصمیم به جدا شدن گرفتیم پرونده ها یکی یکی باز شدند از نفقه تا تمکین و ازدواج مجدد در همه پرونده ها به نفع من رای صادر شده مهریه خانم هم عندالسطاعه هست ... بیشتر بخوانید »

آیا میتواند درخواست مطالبه آنها را به همراه جهیزیه طبق سیاهه بنماید؟

سوال: با سلام مدت یک سال است که همسرم منزل مشترک را به بهانه دید و بازدید خانواده ترک کرده و بازنگشته و متعاقب آن دادخواست مطالبه مهریه و نفقه و استرداد جهیزیه نموده از آنجاییکه همسرم در زمان ترک منزل کلیه طلاهای خود را برده و با توجه به ... بیشتر بخوانید »

بعد از چه مدت سقط جنین معلوم می شود؟

سوال: بعد از ۳ الی ۴ سال اگه بچه سقط کرده باشه با ازمایش یا معاینه پزشکی معلوم میشه؟ پاسخ: با عرض ادب و احترام تشخیص سقط جنین به روش سقط مرتبط می باشد خوب جهت توضیح دقیق آن بدقت مطالب ذیل را توجه فرمایید در ۹ هفته اول بارداری ... بیشتر بخوانید »

گواهی عدم سو پیشینه برای زندانیان سیاسی امنیتی صادر میشود؟

سوال: من به اتهام اجتماع و تبانی ( اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی ) به ۴ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدم آیا پس از گذشت ۲ سال از آزادی از زندان جهت اخذ گواهی سو پیشینه اقدام کنم سو پیشینه من درج ... بیشتر بخوانید »

سوء پیشینه و محکومیت کیفری مؤثر چیست و چگونه رفع می گردد؟

سوال: سوء پیشینه و محکومیت کیفری مؤثر چیست و چگونه رفع می گردد؟ پاسخ: با عرض ادب و احترام سوء پیشینه و محکومیت کیفری مؤثر هدف آرمانی مورد انتظار از مجازات ها، باز اجتماعی شدن مجرم است، مجرمی که به لحاظ برخی کاستی ها و معضلات در محیط زندگی خود ... بیشتر بخوانید »

شرایط حذف نام همسر اول از شناسنامه زوج چیست؟ نیم عشر اجرای مهریه چگونه و در چه شرایطی مطالبه میگردد؟

سوال: سلام در صورتی که زوج بعد از طلاق ازدواج مجدد نماید در صورتی که دارای فرزند نیز می باشد. آیا می تواند نام همسر اول را از شناسنامه حذف کند و فقط نام فرزندان در شناسنامه بماند؟ و سوال دیگر اینکه چطور ثابت می شود که فرزندان متعلق به ... بیشتر بخوانید »

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد ؟

سوال: در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد ؟ پاسخ: بر طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی زن به مجرد عقد مالک مهر (به فتح میم) یا همان مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد پرداخت مهریه در سند ازدواج یا عند المطالبه است یا عند ... بیشتر بخوانید »

مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟قیمت طلاق توافقی چقدر است؟فرایند و مراحل طلاق توافقی چگونه است؟مدارک لازم برای طلاق توافقی

سوال: مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟قیمت طلاق توافقی چقدر است؟فرایند و مراحل طلاق توافقی چگونه است؟مدارک لازم برای طلاق توافقی؟ پاسخ: مدت زمان ۳ الی ۹ روز کاری پیش بینی می شود. هزینه واریزی دولتی یک طلاق توافقی برای دو طرف ۹۲۰.۰۰۰ هزارتومان خواهد بود .این هزینه متشکل از ۳۷۰.۰۰۰ ... بیشتر بخوانید »

سلام.بنده 2 سال پیش با دختری ارتباط داشتم.طی این ارتباط با انگشت من بکارت دختر

سوال:سلام.بنده 2 سال پیش با دختری ارتباط داشتم.طی این ارتباط با انگشت من بکارت دختر از بین رفت.شاهدی در محل حضور نداشت.ایا از طریق پیام های بعد از رابطه میتواند به دادگاه اثبات کند؟   پاسخ: پیامک فقط به عنوان اماره محسوب خواهد شد و بستگی به این دارد که ... بیشتر بخوانید »

شرح کامل مصادیق عسر و حرج در قوانین

قاعده نفی عسر و حرج یک قانون کلی و مقبول در فقه امامی است،که مبنای جعل قوانین داخلی و بین المللی در بسیاری از کشورها می باشد؛با استقرا در قوانین و مقررات ایران می‌بینیم که در برخی موارد مفاد قاعده نفی عسر و حرج مورد استفاده قانونگذار قرار گرفته است ... بیشتر بخوانید »

جعل مدرک تحصیلی چه مجازاتی دارد؟

سوال: جعل مدرک تحصیلی چه مجازاتی دارد؟ پاسخ: استفاده از مدرک تحصیلی جعلی از دو ماه تا دو سال حبس دارد. مجازات‌های جعل و استفاده از مدارک تحصیلی طبق ماده 527 قانون مجازات اسلامی هرفردی که مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تأییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌های ... بیشتر بخوانید »

آشنایی با حکم قانونی اقرار بر مبنای شکنجه

قانون اساسی نیز در اصل ۳۸ خود در تأیید همین مطلب چنین مقرر داشته‌است: “هر گونه شکنجه برای گرفتن اقرار و یا کسب اطلاع ممنوع است. اجبار شخص به شهادت، اقرار یا سوگند، مجاز نیست و چنین شهادت و اقرار و سوگندی فاقد ارزش و اعتبار است. متخلف از این ... بیشتر بخوانید »

آیا می توان مهریه را از پدر شوهر گرفت؟

سوال : باسلام من ۷ماهه عقد کردم ،شوهرم ازبچگی با پدرش کار میکرد ،سرمایه از پدرش بود کارازشوهرمن،حقوقش راهم پدرش نمیداد فقط پول توجیبی میداد،ملکی هم برای تصرف ندارد،حقوقی هم ندارد شغلش ازاد است قسطی پرداخت کند،میخواهم بدانم مهریه ام را به اجرا بگذارم توان پرداخت کل و قسطی مهریه ... بیشتر بخوانید »

آیا به فرزندان پدری که قبل از پدرش رحلت کند ارثی تعلق خواهد گرفت؟

سوال: باعرض سلام خسته نباشیدپدرمن فوت کردبعدازحدودیک سال پدربزرگ ومادربزرگ فوت کردن و2عمه دارم وثروت زیادی که بجامونده وحال من و5تاخواهرانم ومادرم  درمزیقه هستیم ازلحاظ مالی اوضاع زیرصفرمیباشدحال ازاین ثروت بجامونده چیزی به من وخ.اهرومادرم میرسدواگرمادرم که سال1360ازدواج کردکه به مهریه 50هزارتومان ان زمان حال میتوانددرخواست مهریه اش کندوسوال بعدی ... بیشتر بخوانید »

درخواست مهریه عروس از اموال وراث پدر شوهر چگونه است؟

سوال: برادرم بعداز مرگ پدرم و قبل از مادرم فوت شده است.حال زن برادرم برای دریافت مهریه خود کل اموال وراث را با حکم دادگاه توقیف کرده است . آیا قانونی است؟ یا میبایست فقط سهم برادرم را توقیف میکرد؟ آیا از سهم مادرم که بعداز برادرم فوت شده میتواند ... بیشتر بخوانید »

فروش خانه موروثی و واریز پول به حساب وراث چگونه است؟

سوال: با سلام می خواستم بدونم سهم هرشخص از فروش خانه موروثی  ( یعنی پولی که خریدار به فروشنده ها می دهد) توسط دفترخانه به حساب هریک از وراث واریز می شود؟ :یا پول به یک شخصی مثلا برادر داده میشود و اوتقسیم بندی میکند؟ با تشکر. پاسخ: در صورتیکه ... بیشتر بخوانید »

آیا بین واژه ی تجاوز به عنف و لواط فرقی وجود دارد یا هر دو یکی اند ؟

سوال: مفهوم تجاوز به عنف آیا فقط مربوط به دختران و زنانی است که مورد تجاوز قرار گرفته اند یا در مورد پسرانی که مورد لواط قرار گرفته اند نیز به کار می رود واژه ی لواط به عنف نیز آیا همان تجاوز به عنف محسوب می شود خواهشاً این ... بیشتر بخوانید »

آیا میتوان فردی که به فردی دیگر تجاوز و لواط کرده است را خود شخص به قتل برساند؟

سوال:سلام دوستم یه نفر بهش تجاوز از نوع لواط کرد …و دوستم واسه اینکه به حق خودش برسه و انتقام بگیره بعد از چند روز که دیگه از جریان تجاوز میگذره نقشه قتل کسی رو که بهش تجاوز کرده رو میکشه و به قتل میرسونش …. حالا ایا اگه این ... بیشتر بخوانید »

آیا پدرم می توانم مرا از خانه بیرون کند ؟ من دخترم و نوزده سال دارم

سوال: بنده 19 سالمه هستم. هر روز با پدرم  بر سر کج خلقی و بی احترامی هایش دعوا داریم.  توهین ها و القاب بسیار زشتی  به من نسبت میدهد  و هر روز مرا به اخراج از خانه تحدید میکند، و چند بار نیز(پلیس ) آورده . خواستم بدانم ایشان چنین ... بیشتر بخوانید »

اگر پرده بکارت دختری را بارضایت … و پدرش شکایت کند چه می شود؟

سوال: با سلام و خسته نباشيد با دختري دوست بودم به مدت يك سال ونيم ايشان ساكن زنجان بود و من ساكن تهران بعد از چند ماه هم قرار ازدواج داشتيم و به ايشان علاقه مند شدم مادرش هم در جريان روابط ما بود و پيام ها و تماس هايي ... بیشتر بخوانید »

آدم ربایی و تجاوز به عنف به دختر چقدر مجازات خواهد داشت؟

سوال: با سلام شخصی دختری را به بهانه رساندن به کتابخانه سوار ماشین کرده اما سپس به سمتی دیگر تغییر جهت داده و به خانه‌ای در اطراف شهر برده و تجاوز نموده است. سپس دختر را رها کرده است. در صورت شکایت دختر، چه مجازاتی برای آن شخص میتوان متصور ... بیشتر بخوانید »

تعهد به گشت ارشاد دادم به دلیل افتادن روسریم . آن هم بصورت غیر عمد. میخوام بدونم مشکلی برا کارم(شغلم) پیش نمیاد؟

سوال: تعهد به گشت ارشاد دادم به دلیل افتادن روسریم . آن هم بصورت غیر عمد. میخوام بدونم مشکلی برا کارم(شغلم) پیش نمیاد؟ پاسخ: خیر هیچ سوء پیشینه موثری برای شما منظور نخواهد شد. مشاوره رایگان قضایی کلیه شهروندان ایرانی داخل وخارج ایران می توانند در طول شبانه روز(۲۴ ساعت) ... بیشتر بخوانید »

ایجاد مزاحمت با سیم کارت دیگران به چه صورت قابل پیگیری است؟

سوال: سلام من یه سیم کارتی داشتم که نمیدونم کی گم کردم الان ایجاد مزاحمت کردن برای من ابلاغیه اومده . سیم کارتی که مفقود شده بازم روشنه و داره استفاده میکنه البته اصلا جواب تلفن را نمیده پرینت هم گرفتم همش داره پیام بازی میکنه اونم فقط چندتا شماره ... بیشتر بخوانید »

مزاحمت تلفنی مجازی از طریق همسر قابل شکایت میباشد؟

سوال:سلام اگر زن یا مردی مزاحم مردی شود بعنوان مزاحمت تلفنی (مجازی) آیا خانوم مرد میتواند شکایت کند از اون زن یا مرد احضاریه اومده،علت حضور.شکایت سرکار خانوم فلان از شماره فلان ب علت مزاحمت تلفنی مجازی از همسر ویپاسخ:خیر برای شکایت مزاحمت تلفنی خود مرد یا زن باید از ... بیشتر بخوانید »

آیا می توانم همسرم را به قتل برسانم؟

سوال: سلام ۳ ماه است ازدواج کرده‌ام به تازگی متوجه شده‌ام که همسرم(زنم) مدتی قبل حدود ۱ سال پیش با مردی غریبه رابطه جنسی همراه با رضایت خودش داشته در آن زمان هم هیچ نسبتی با من نداشته و این رابطه از طریق فیلم دوربین‌های مدار بسته قابل اثبات میباشد ... بیشتر بخوانید »

اگر فردي در ماه حرام با داشتن بيمه ثالث و گواهينامه اي تصادف منجر به فوت ..

سوال: ١. اگر فردي در ماه حرام با داشتن بيمه ثالث و گواهينامه اي كه هنوز يكسال از زمان گرفتنش نگذشته،  تصادف منجر به فوت در خود شهر تهران بكنه و مقصر صد در صد باشه و الان با وثيقه بيرون باشه و دادگاهش بعد از٤ ماه برگزار نشده باشه ... بیشتر بخوانید »