ثبت موسسه داوری چگونه است؟

طبیعت و ماهیت داوری یا حکمیت

یکی از مهم ترین مسائل حقوقی پیدا کردن راه حلی سریع ، ارزان و قابل اتکاء برای حل و فصل اختلافاتی است که نتوان آن ها را از طریق مذاکرات دوستانه میان طرف های درگیر حل کرد.
به عوض توسل به محاکم دادگستری، می توان دعاوی را از طریق (داوری) و طبق رویه ای خصوصی که طرفین در مورد آن توافق کرده اند، حل و فصل کرد.طرفین توافق می کنند به رای داوری، که دارای قدرتی قانونی بوده و همانند آراء صادر شده از دادگاه ها قابل اجرا است ، گردن نهند. در موضوعات بازرگانی طرفین عموماَ مجازند از داوری برای حل و فصل اختلافاتشان استفاده کنند. وجود یک توافق معتبر داوری مانع از آن می شود که یک دادگاه داخلی بتواند ادعایی را در چارچوب یک قرارداد فروش مورد رسیدگی قرار دهد که در آن برای حل و فصل اختلافات ، شرط داوری قید شده است.
شایان ذکر است مقررات حقوقی ایران، در باب موافقتنامه یا قرارداد داوری به هیچ وجه برای اشخاص حقوق خصوصی محدود کننده نمی باشد، زیرا اولاَ قانون ایران بین قرارداد رجوع اختلاف موجود یا محتمل الوقوع به داوری تفاوتی قائل نشده است و ثانیاَ اصل این است که در نظام حقوقی ایران کلیه اختلافات مدنی قابل ارجاع به داوری است و به جز استثنائات مندرج در ماده 675 قانون آیین دادرسی مدنی – یعنی ورشکستگی و دعاوی راجعه به اصل نکاح و طلاق و فسخ و نسب- مسائل دیگری وجود ندارد که از حیث موضوع قابل ارجاع به داوری نباشد.همچنین باید خاطر نشان ساخت که در صورت تراضی کتبی طرفین و یا در صورت فوت یا حجر یکی از آن ها داوری از بین می رود.
ماده 454 قانون آیین دادرسی مدنی می گوید : تمامی اشخاصی که اهلیت اقامه دعوی دارند، می توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را – خواه در دادگاه ها طرح شده و یا نشده باشد و در صورت طرح در هر مرحله ای از رسیدگی که باشد – به داوری یک یا چند نفر ارجاع دهند.
انتخاب داور در ابتدای امر، یعنی هنگام انعقاد قرارداد یا در زمان اجرای مفاد آن و نیز در حین بروز اختلاف و همچنین پس از مراجعه به دادگاه و در زمان رسیدگی به پرونده امکان پذیر بوده و برکات فراوانی دارد.

 • از جمله مزایای موسسات داوری عبارت است از :

– کاهش ورودی پرونده به دادگستری
– تسریع در رسیدگی و جلوگیری از اطاله دادرسی
– صرف زمان و هزینه کمتر
– عدم الزامی بودن رعایت تشریفات اداری و آیین و روش دادرسی دادگاه ها
– صدور آرای تخصصی و عادلانه
– امکان صلح و سازش در جریان داوری
– ارتباط طرفین و تعامل آنان با داور یا داوران
– رضایت بیشتر طرفین به رای صادره

 • ثبت موسسه داوری

ثبت موسسه داوری مستلزم اخذ مجوز وکالت یا مشاوره حقوقی است.

 • مدارک مورد نیاز جهت ثبت موسسه داوری :

1- کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه حداقل دو نفر
2- پروانه وکالت حداقل یک نفر وکیل

3 comments

 1. با درود و احترام فراوان
  بابت اخذ مجوز داوری از کدام مرجع باید اقدام کنم .
  موسسه حقوقی و داوری ثبت گردیده است .

  • با سلام و تحیت

   اتحادیه سراسری موسسات و سازمانهای داوری ایران تشکیل گردیده و در مرحله ثبت می باشد . این اتحادیه تحت نظارت معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم فعالیت خود را اغاز می نماید.
   https://t.me/UnionInstituteslaw

 2. اتحادیه سراسری موسسات و سازمانهای داوری ایران تشکیل گردیده و در مرحله ثبت می باشد . این اتحادیه تحت نظارت معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم فعالیت خود را اغاز می نماید.
  https://t.me/UnionInstituteslaw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *